Narzeczony Marii Czapskiej

[…] „Marynia też pracuje dużo przy swojej książce, którą kończy, za miesiąc projektujemy wziąć ślub, o czym pisałem Mamie i dostałem błogosławieństwo. Pieniędzy tylko z Marynią mamy bardzo mało, tak że nam niełatwo.”  – pisał Zygmunt Waliszewski w liście z Paryża 8 sierpnia 1929 roku [adres  Av. M. Maine 21, Paris XV].

Młodzi, hrabianka Maria Czapska i artysta Zygmunt Waliszewski planowali się pobrać tego lata w Berlinie. Niestety nastąpiły nieoczekiwane komplikacje.

Jednak już 15 grudnia 1929 roku  artysta pisał:  „znów koło losu się obróciło i prawdopodobnie do ślubu nie dojdzie, powodem jest niezgoda na to całej prawie rodziny Maryni, a i pewne inne komplikacje i przyczyny, dla których sam też wolę pozostać sam, jak ofiarować swoją swobodę itp.[…] Obecnie żyję, jak żyłem, w zgodzie i przyjaźni z Marynią i Józiem…, ale w gruncie samotnym jestem, a i zostanę, bo Marynia do Polski się wybiera na zawsze, co robić, taki już mój los, widać, z którym się już pogodziłem nawet i nie cierpię […]”. Noga moja druga, choć ostatnio i lepiej znów, ale wciąż leczę ją i ciągle jest „??”. Co też jest jednym z powodów tego, że się nie mogę pobrać, bo bez obu nóg to nie bardzo pożądany mąż.” [Waliszewski mieszkał wówczas 23-ter Brd Brune, Paris XIV].

kolorowy detal obrazu z autoportretem

Detal, autoportret Zygmunta Waliszewskiego, zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, fot. Ela Skoczek

Matka Marii Czapskiej, Józefina zmarła w 1903 r., gdy córka miała 9  lat. W 1929 roku ojciec Marii, Jerzy, mieszkał w Warszawie (Przyłuki – majątek Czapskich zabrali bolszewicy).  Na wieść o planach zaślubin zareagował kategoryczną odpowiedzią, że córka nie otrzyma jego błogosławieństwa.

Nie był to jedyny powód: sprzeciw rodziny. Choć na pewno najważniejszy. O innych sprawach wspominają: Maria Czapska (w dzienniku niepublikowanym) oraz Józef Czapski (fragmenty z dzienników zostały opublikowane, ale więcej informacji znajduje się w rękopisach).

Maria Czapska nigdy nie wyszła za mąż. Żyła samotnie, mieszkając – po II wojnie światowej – wraz z bratem w Paryżu, w siedzibie Kultury.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją