O Czapskim: Murielle Gagnebin w Krakowie

Józef Czapski Murielle Gagnebin

Murielle Gagnebin przyjeżdża do Polski w kwietniu 2019 r. Choć zwiedziła cały świat, będzie to jej pierwsza wizyta w kraju jej przyjaciela, malarza Józefa Czapskiego. I o tej przyjaźni, o pracy nad jej pierwszą książką o jego malarstwie „Czapski La main et l’espace”, która została wydana w 1974 r. w wydawnictwie L’Age d’Homme – w serii Slavica oraz o jej spojrzeniu na obrazy mistrza już po 1974 r. o czym napisała w jej książce „Czapski. Peintre du quotidien”porozmawiamy w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie,  3 kwietnia 2019 r. o godz. 18.00 . (ul. Piłsudskiego 12).

Fundacja SUSEIA oraz Muzeum Narodowe w Krakowie (Pawilon Józefa Czapskiego) serdecznie zaprasza wszystkich tych, którzy chcą posłuchać wspomnień  szwajcarskiej przyjaciółki Czapskiego oraz zobaczyć w czasie prezentacji (na ekranie) nieznane obrazy kapisty.

Murielle Gagnebin otrzymała od Czapskiego słowniczek francusko-polski, który mieści się w dłoni. Namawiał ją, by uczyła się polskiego. Niestety do dzisiaj nie udało jej się poznać mowy swego ulubionego malarza.

Spotkanie w języku francuskim będzie tłumaczone na język polski.

4.04. 2019 r. FUNDACJA SUSEIA I INSTYTUT FRANCUSKI W WARSZAWIE zapraszają na wykład  Murielle Gagnebin „Aktualność malarstwa Józefa Czapskiego”. Spotkanie w języku francuskim.

Warszawa, Mediateka Instytutu Fancuskiego , ul. Widok 12, godz. 18.00


5.04. 2019 r. autorka zwiedzi Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz spotka się z kolekcjonerami obrazów Józefa Czapskiego.

6.04. 2019 r. Murielle Gagnebin zwiedzi Pałac w Kurozwękach i obejrzy Galerię z obrazami Józefa Czapskiego. 

Fundacja SUSEIA dziękuje Panu Michałowi Popielowi de Boisgelin za zaproszenie.

O spotkaniach w Paryżu można dowiedzieć się  Murielle Gagnebin o Czapskim w Paryżu

Na zdjęciu Józef Czapski i Murielle Gagnebin.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją