W ramach Festiwalu Józefa Czapskiego 25.10.2017 roku została otwarta wystawa Józefa Czapskiego życie wśród książek zorganizowana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji. Partnerem wystawy jest Festiwal Józefa Czapskiego. Wystawę w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu, Plac Rapackiego 1 można oglądać do 12.01.2018r.
Autorzy wystawy: Katarzyna Moskała, Joanna Krasnodębska, Sylwia Ordon, Maria Pieńkos, Mirosław A. Supruniuk.
Mirosław Supruniuk napisał w broszurze towarzyszącej wystawie: „Szkice i rysunki w książkach są znacznie skromniejsze niż te, które umieszczał w dzienniku; stan wielu książek, brak okładek, wyklejek, fragmentów stron może sugerować, że najcenniejsze rysunki, najpełniejsze czy najdojrzalsze Czapski wycinał lub wyrywał z książek i wklejał do kajetów. Można jednak zaryzykować twierdzenie, że książki z biblioteki Czapskiego, dzięki zawartym w nich notatkom, są fizycznym przedłużeniem i dopełnieniem dzienników. I rodzajem intelektualnej autobiografii”.
Po raz pierwszy można zobaczyć wybrane przez autorów wystawy książki z archiwum Marii i Józefa Czapskiego, które zostały podarowane – po śmierci Czapskiego – do Torunia, do Archiwum Emigracji.
cji, ponad 1500 książek należących do zmarłego kilka miesięcy wcześniej Józefa Czapskiego. Tego samego roku zostały one przywiezione z Maisons-Laffitte do Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Wartość i wyjątkowość księgozbioru, tak z racji właściciela, jak i ofiarodawcy, podnosiła rzadkość poszczególnych egzemplarzy oraz znajdujące się w książkach dedykacje, rysunki i rękopiśmienne marginalia. Są to w ogromnej większości książki autorów, których nazwiska obecne są na kartach dziennika lub we wspomnieniach malarza ” – napisał Mirosław Supruniuk.
Na wystawie oprócz dwóch obrazów Czapskiego będących własnością Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu (podarowane zostały przez spadkobierców Wacława Iwaniuka) można dodatkowo od 5.12.2017 r. oglądać udostępnione przez prywatnego polskiego kolekcjonera 4 obrazy olejne.
Na zdjęcii obrazy udostępnione na wystawę przez polskiego kolekcjonera.
Media o wystawie:
Informacja w Gazecie Wyborczej
Informacja na stronie www.torun.pl
Portal O.pl – zapowiedź wystawy i festiwalu