Od czerwca 2017 roku na I piętrze Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie nie były prezentowane obrazy malarza. Czapski na szczęście powraca i od 19 grudnia 2017 r. będzie można oglądać jego 15 obrazów olejnych (w tym dwa z kolekcji prywatnych, dwa wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie – będące własnością spadkobierców Jana Tarnowskiego – oraz 11 obrazów będących w własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym także obrazy z daru Barbary i Richarda Aeschlimannów).
Na szczególną uwagę zasługuje obraz „Montredon koło Marsylii” z prywatnej kolekcji (Francja). Powstał w latach 1928 – 1930, w czasie wyjazdu malarza wraz z kapistami do Francji. Artysta był wówczas u zaprzyjaźnionego hrabiego Pastré koło Marsylii. Na blejtramie jest adnotacja ręką malarza: „Montredon pod Marsylią tuż przy wielkiej posesji hr. Pastré gdzie spędziłem parę razy letnie miesiące. Lata ? 29? 28? 30?”) Wspomnienie tego wyjazdu znajduje się w także dziennikach artysty. Obraz można było oglądać do 15.10.2017 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach na wspaniałej wystawie „Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900 – 1939”. Teraz, dzięki uprzejmości pani Haliny Krzakowskiej-Moulin – kolekcjonerki z Francji, zagościł w Pawilonie Józefa Czapskiego.
Wśród prezentowanych obrazów zobaczymy m.in.: „Autoportret w lustrze” (ok. 1937), „Patrycja Neway w Tosce” (1953), „Ministranci” (1955), „Recepcja” (1963), „Kobieta w oknie” (1977), „Trzy zielone jabłka” (1982).
Kuratorem wystawy jest Światosław Lenartowicz z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawie malarstwa towarzyszy pokaz wybranych stron z czternastu dzienników Czapskiego z lat 1943 – 1978, zatytułowany „Zwierzyniec Czapskiego w dziennikach”. Wybór stron został przygotowany przez Janusza Nowaka, specjalistę od pisma Józefa Czapskiego, znawcę zawartości kajetów. Zobaczymy szkice różnych zwierząt spotykanych przez Czapskiego w czasie jego wojennych peregrynacji, w Iraku, Palestynie, Egipcie, a także w Maisons Laffitte pod Paryżem, gdzie mieszkał. Są wykonane piórkiem, flamastrem, kredką i akwarelą.
Wystawę można oglądać do 16 września 2018 r.
O wystawie mówił Światosław Lenartowicz, kurator wystawy w Polskim Radiu (Dwójka)