Obrazy Józefa Czapskiego ponownie w Pawilonie

Od czerwca 2017 roku na I piętrze Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie nie były prezentowane obrazy malarza. Czapski  na szczęście powraca i od 19 grudnia 2017 r. będzie można oglądać jego 15 obrazów olejnych (w tym dwa z kolekcji prywatnych, dwa wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie – będące własnością spadkobierców Jana Tarnowskiego – oraz 11 obrazów będących w własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym także obrazy z daru Barbary i Richarda Aeschlimannów).

Na szczególną uwagę zasługuje obraz „Montredon koło Marsylii” z prywatnej kolekcji (Francja). Powstał w latach 1928 – 1930, w czasie wyjazdu malarza wraz z kapistami do Francji.  Artysta był wówczas  u zaprzyjaźnionego hrabiego Pastré koło Marsylii. Na blejtramie jest adnotacja ręką malarza: „Montredon pod Marsylią tuż przy wielkiej posesji hr. Pastré gdzie spędziłem parę razy letnie miesiące. Lata ? 29? 28? 30?”) Wspomnienie tego wyjazdu znajduje się w także dziennikach artysty.  Obraz można było oglądać do 15.10.2017 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach na wspaniałej wystawie „Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła  artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900 – 1939”.  Teraz, dzięki uprzejmości pani Haliny Krzakowskiej-Moulin – kolekcjonerki z Francji,  zagościł w Pawilonie Józefa Czapskiego.

Wśród prezentowanych obrazów zobaczymy m.in.: „Autoportret w lustrze” (ok. 1937), „Patrycja Neway w Tosce” (1953), „Ministranci” (1955), „Recepcja” (1963), „Kobieta w oknie” (1977), „Trzy zielone jabłka” (1982).

Kuratorem wystawy jest Światosław Lenartowicz z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawie malarstwa towarzyszy pokaz wybranych stron z czternastu dzienników Czapskiego z lat 1943 – 1978, zatytułowany „Zwierzyniec Czapskiego w dziennikach”. Wybór stron został przygotowany przez Janusza Nowaka, specjalistę od pisma Józefa Czapskiego, znawcę zawartości kajetów. Zobaczymy szkice różnych zwierząt spotykanych przez Czapskiego w czasie jego wojennych peregrynacji, w Iraku, Palestynie, Egipcie, a także w Maisons Laffitte pod Paryżem, gdzie mieszkał. Są wykonane piórkiem, flamastrem, kredką i akwarelą.

Wystawę można oglądać do 16 września 2018 r. 

O wystawie mówił Światosław Lenartowicz, kurator wystawy w Polskim Radiu (Dwójka)

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją