Obrazy Ludmiły Murawskiej – Péju oraz Czapskiego na wystawie w Muzeum Woli

Obraz Józefa Czapskiego na wystawie o Mironie Białoszewskim

Tytuł wystawy:  Białoszewski nieosobny. Muzeum Woli pokazuje twórczość  i  życie poety w nowy sposób. Po latach milczenia (zresztą sam Białoszewski kłamał i pozbawił autorstwa wielu tekstów Ludwika Heringa) opowiada się o  sieci artystycznych inspiracji i relacji  Białoszewskiego z innymi twórcami działającymi w Warszawie lat 40., 50. i 60. Wszak pisarz nie był sam. Podsłuchiwał miasto, ale też podsłuchiwał język najbliższych mu osób. Jedną z nich był właśnie Ludwik Hering – określany mentorem poety, który wraz z wydaniem jego opowiadań , a także korespondencji z Józefem Czapskim powraca w pamięci kulturalnej stolicy.

W tekście o wystawie czytamy:

„Do Białoszewskiego przylgnęło określenie „poeta osobny”, ale jego twórczość zawsze wyrastała z „potrzeby wspólnoty, istnienia poprzez ludzi, w ludziach, z ludzi czerpania” (Hanna Kirchner). Miron żył i tworzył w gęstej sieci artystycznych inspiracji i bliskich relacji. Nieprofesjonalne, alternatywne grupy twórcze i biografie ich uczestniczek i uczestników układają się w portret Białoszewskiego nieosobnego. Wiele z tych artystek i artystów niesłusznie pozostaje do dziś w cieniu Mirona, a wystawa w Muzeum Woli chce przywrócić te nietuzinkowe postaci pamięci Warszawiaków i Warszawianek”.

Wystawa przypomina  osoby: Ludwika Heringa, Ludmiłę Murawską , Stanisława Swena Czachorowskiego, Lecha Emfazego Stefańskiego, Leszka Solińskiego, Bogusława Choińskiego.

Kolorowe obrazy Ludmiły Murawskiej

Obrazy Ludmiły Murawskiej fot. M. Sieczka dla Muzeum Warszawy.

W tym kręgu znalazł się także symbolicznie Józef Czapski, którego reprezentuje obraz z kolekcji prywatnej. Jego dzieło  wisi obok obrazów Ludmiły Murawskiej – Péju.

Polecamy teksty, które są na naszej stronie, a świetnie uzupełniają wystawę:

https://jozefczapski.pl/murawska-teatr-i-obrazy/

https://jozefczapski.pl/wolnosc-w-lupinie-orzecha-ludmila-murawska-peju/

https://jozefczapski.pl/ludwik-hering-przyjaciel-czapskiego/

https://jozefczapski.pl/miron-w-spodnicy/

https://jozefczapski.pl/miron-bialoszewski-i-czapski/

https://jozefczapski.pl/miron-bialoszewski-do-jozefa-czapskiego-ludwik-zabiera-sie-do-pisania-listu/

 

Wystawa Białoszewski nieosobny od 1 lipca do 11 grudnia 2022

Muzeum Woli
ul. Srebrna 12
00-810 Warszawa

 

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją