Obrazy Józefa Czapskiego

Obrazy Czapskiego znajdują się w muzeach i zbiorach w Polsce (Kraków, Warszawa, Radom, Kurozwęki, Poznań, Stawisko, Toruń, Wrocław ), a także w kolekcjach prywatnych osób:  Najważniejsi kolekcjonerzy to m.in: le marquis de Boisgelin (obecnie w zbiorach Michała Popiela de Boisgelin w Pałacu w Kurozwękach), Jacques Desbrière (Paryż), Jeanne Hersch (Genewa); Vladimir Dimitrijevic (Lozanna), Richard Aeschlimann (Chexbres pod Lozanną).  Obrazy są  także w posiadaniu m.in: Wojciecha Fibaka, Krzysztofa Musiała, Grażyny Kulczyk, Marka Szypulskiego, który otrzymał je bezpośrednio od artysty w zamian za prace introligatorskie (oprawa rysunków i notatek Józefa Czapskiego), Julii Juryś – tłumaczki, redaktorki, która pracowała w Maisons- Laffitte w latach 1980-1993, Henryka Woźniakowskiego (syn Jacka i Marii Woźniakowskich), Róży Thun (córki Jacka Woźniakowskiego), Weroniki Orkisz (córki siostrzenicy Józefa Czapskiego – Elżbiety Łubieńskiej 1/ voto Colin) Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz, Wojciecha Karpińskiego, Macieja Morawskiego (jego portret namalowany przez Józefa Czapskiego), spadkobiercach po Anieli Mieczysławskiej oraz u dzieci Felicji Lilpop – Krance. Obrazy, które dostała od Józefa Czapskiego jego kucharka p. Janina Gąskiewicz trafiły do nieznanej osoby na mocy podpisanej darowizny.

W Muzeum Narodowym w Poznaniu znajduję się  martwa natura zatytułowaną „Książki i kałamarz na stole” – praca ma 38 cm na 55 cm i powstała w latach pięćdziesiątych.W zbiorach Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można zobaczyć obraz namalowany w 1975 roku pt. Cafe Montmatre (wielkość 100 x 65). W Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku jest eksponowany jedyny obraz w posiadaniu muzeum „Martwa natura”, namalowany w 1930 r.

W zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (W Zbiorach Archiwum Emigracji) znajduje się dwa obrazy olejne oraz  rysunki.(Śledzie, 1957, olej na płótnie, 48 x 53,  sygn. J. Czapski 57 oraz  Refleksja, 1959, olej na płótnie, 52 x 74,  sygn. J. Czapski 59) a także rysunki:  Akt stojący, 1960, tusz, papier, 29 x 17,  sygn. J. Czapski 60 ;  Akt, [b.r.], tusz, papier, 21 x 24,  sygn. J.Cz.;   Siedząca, 1960, tusz, akwarela, papier, 30 x 22,  sygn. J.Cz. 60 – dar Wacława Iwaniuka;  W kawiarni, [b.r.], litografia barwna, 69 x 50 sygn. J. Czapski  – dar Andrzeja Kłossowskiego).

Na zdjęciu: Obraz Spacer brzegiem morza,1973 z kolekcji Pana Michała Popiela. Można go oglądać w Pałacu w Kurozwękach, gdzie mieści się galeria Józefa Czapskiego (kolekcja obrazów Michała Popiela de Boisgelin. Kurozwęki, ul. Zamkowa 3, 28-200 Staszów

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją