Ostrołęka. Wystawa: Artur Nacht-Samborski. Wejrzenia

dwa obrazy kolorowe Nachta Samborskiego

Od 29 września do 30 listopada 2023 roku w  Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce można obejrzeć wystawę: Artur Nacht-Samborski. Wejrzenia.  Kuratorką wystawy jest Barbara Kalinowska.

Jedna z sakramentalnych sentencji Artura Nachta-Samborskiego, że „kropka nad „i” w dziele sztuki często likwiduje cały efekt plastyczny i wzruszeniowy”  nie raz, nie dwa powtarzana była przez niego studentom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych podczas korekt. Ciąg dalszy tej myśli widniejący na kartce przechowywanej w bibliotece Muzeum Sztuki w Łodzi, że „Sztuka zmuszania odbiorcy do dopowiedzenia sobie pointy, do jakiejś współpracy z dziełem sztuki jest konieczną w sztuce […]”  jest istotny również w kontekście wystawy prac Artura Nachta-Samborskiego.

W  2023 roku przypada 125. rocznica urodzin Artura Nachta-Samborskiego (1898–1974);  w 2024 roku 50. rocznica jego śmierci. Poprzez  wystawę organizatorzy chcą także podkreślić przypadającą  setną rocznicę utworzenia Komitetu Paryskiego.

Obrazy wybrane na wystawę pochodzą z różnych okresów twórczości Artura Nachta-Samborskiego, poczynając od lat 20.–30. po lata 70. XX wieku. Są one własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz rodziny artysty i innych osób, zdeponowane w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Muzeum poznańskie jest współorganizatorem tej ekspozycji. Wystawie towarzyszy katalog czterdziestu dwu prac Nachta, wzbogacony tekstami w językach polskim i angielskim.

Ich autorami są: Barbara Kalinowska, Łukasz Kiepuszewski, Piotr Kłoczowski, Anna Zelmańska-Lipnicka. W katalogu pojawił się także  artykuł archiwalny ś.p. Jacka Woźniakowskiego.

Katalog zawiera wiersz Kazimierza Brakonieckiego pt. „Artur Nacht-Samborski. Akt starej kobiety”. Utwór ten w interpretacji Łukasza Borkowskiego będzie do odsłuchania w przestrzeni wystawy. W publikacji zamieszczono również kilka fotografii ze zbiorów rodziny artysty, w tym fotografie wykonane przez Artura Nachta-Samborskiego, oraz fotografię autorstwa Witolda Węgrzyna z Archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją