Padł rekord – 80 tysięcy złotych za obraz Czapskiego

Czy to za sprawą trwającego Festiwalu Józefa Czapskiego i wypowiedzi Krzysztofa Musiała, kolekcjonera, który powiedział, że „obrazy Czapskiego są niedoszacowane i mają o wiele większą wartość niż to się odnotowuje obecnie na aukcjach”  padł rekord sprzedaży?

Na aukcji przeprowadzonej w DESA UNICUM (12 października 2017 r.) pojawił się obraz opisany jako  Józefa Czapskiego „Czytająca”. Został on wylicytowany powyżej estymacji, uzyskując kwotę 80 tysięcy złotych. Dzieło to wg sygnowania na obrazie pochodziłoby z 1955 roku.

Co ciekawe, gdy obraz był na wystawie w Rzeszowie, nie wolno mu było robić zdjęć (zastrzegł to ówczesny właściciel).  Muzeum w Rzeszowie odmówiło wtedy przesłania  zdjęcia obrazu. Ponadto zauważmy: na wystawie obraz nosi tytuł Portret dziewczyny, zaś na aukcji Czytająca.

Wymiary: 95,5 x 72 cm.

Obraz pod  tytułem „Portret dziewczyny” był wystawiany w Muzeum w Rzeszowie w 2016r.  w czasie wystawy Artystyczne Credo. Nieznane dzieła z prywatnej kolekcji, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, listopad 2016-luty 2017 .

Jest oczywiście umieszczony w katalogu tejże wystawy  „Artystyczne Credo. Nieznane dzieła z prywatnej kolekcji” pod redakcją Marii Stopyry, Rzeszów 2016, s. 32 (ilustracja).

Sprzedane olejne płótno pochodziło z prywatnej kolekcji. Dom aukcyjny nie podał z jakiej, można by wówczas dokładniej sprawdzić pochodzenie. Osobę , która kupiła ten obraz, zapraszam do kontaktu, gdyż posiadam kilka cennych informacji na jego temat… Niekoniecznie miłych…

W związku z pracami nad katalogiem, prosimy właścicieli obrazów o kontakt.

data publikacji: 24/10/2017, aktualizacja 2022

 

Tagged with:     , ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją