Padł rekord – 80 tysięcy złotych za obraz Czapskiego

Czy to za sprawą trwającego Festiwalu Józefa Czapskiego i wypowiedzi Krzysztofa Musiała, kolekcjonera, który powiedział, że „obrazy Czapskiego są niedoszacowane i mają o wiele większą wartość niż to się odnotowuje obecnie na aukcjach”  padł rekord sprzedaży?

Na aukcji przeprowadzonej w DESA UNICUM (12 października 2017 r.) obraz Józefa Czapskiego „Czytająca” został wylicytowany powyżej estymacji, uzyskując kwotę 80 tysięcy złotych. Dzieło to wg sygnowania na obrazie pochodziłoby z 1955 roku. Nie ma szkicu tego obrazu w dziennikach ani w żadnym dokumencie w archiwach Czapskiego. Obraz wygląda na „malowany na zlecenie”. Takie informacje zwykle zapisywał Czapski z dzienniku. Nie jest to osoba czytająca np. w kawiarni, jest to osoba, która pozuje.

Co ciekawe, gdy obraz był na wystawie w Rzeszowie, nie wolno mu było robić zdjęć (zastrzegł to ówczesny właściciel).  Muzeum w Rzeszowie odmówiło wtedy przesłania  zdjęcia obrazu. Ponadto zauważmy: na wystawie obraz nosi tytuł Portret dziewczyny, zaś na aukcji Czytająca.

Wymiary: 95,5 x 72 cm.  Obraz pod  tytułem „Portret dziewczyny” był wystawiany w Muzeum w Rzeszowie w 2016r.  w czasie wystawy Artystyczne Credo. Nieznane dzieła z prywatnej kolekcji, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, listopad 2016-luty 2017 . Jest oczywiście umieszczony w katalogu wysatwy  „Artystyczne Credo. Nieznane dzieła z prywatnej kolekcji” pod redakcją Marii Stopyry, Rzeszów 2016, s. 32 (ilustracja). Sprzedane olejne płótno pochodziło z prywatnej kolekcji.

W związku z pracami nad katalogiem, prosimy właścicieli obrazów o kontakt.

 

Tagged with:     , ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. Copyright 2022 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją