Pamiątki w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie

Pędzle, farby, ołówki, kredki, flamastry, palety, szkicowniki, a także szczotki do ubrań, butów, a nawet termometr w etui, kamień i zasuszona cytryna – to tylko niektóre z wielkiej ilości przedmiotów, które w 1993 roku przyjechały z siedziby „Kultury” z podparyskiego Maisons-Laffitte do Krakowa. Przedmioty te na co dzień służyły Józefowi Czapskiemu.  Wiele z nich zobaczymy w Pawilonie Józefa Czapskiego, w jego zrekonstruowanym pokoju.

Elżbieta Łubieńska (siostrzenica Czapskiego, która była wykonawczynią testamentu) podarowała Muzeum Narodowemu większość spuścizny po malarzu.

 

farby

Farby Józefa Czapskiego

Szkicownik Józefa Czapskiego

Szkicownik Józefa Czapskiego

Kaseta z farbami wodnymi

Kaseta z farbami wodnymi

Pędzle

Pędzle


Źródło: kiedyś dostępne na CYFROWE DZIEDZICTWO KULTUROWE Platforma digitalizacji zbiorów muzealnych w regionie Małopolski (obecnie strona nie działa) .

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją