Pawilon Józefa Czapskiego najlepszy!

Pawilon Józefa Czapskiego, Kraków, Ewa Lipiec

[Aktualizacja 29 czerwca 2016 r.] W wyniku głosowania kapituły w konkursie Kraków mój dom Pawilon został zwycięzcą w kategorii „Architektura użyteczności publicznej”. Gala wręczenia nagrody miała miejsce w sali portretowej Urzędu Miasta Krakowa 29 czerwca 2016 r. Nagrodę odebrał dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie,  dr hab. Andrzej Betlej.

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie uzyskał największą liczbę głosów publiczności w głosowaniu internetowym oraz sms, w konkursie Kraków mój dom organizowanym przez Miasto Kraków oraz „Dziennik Polski”. Przypomnijmy, że do 31 maja można było głosować przez internet, a do 7 czerwca – sms. O tym, kto otrzymał ostatecznie nagrodę,  zdecydowały w połowie głosy oddane przez obywateli, a w połowie – kapituły konkursu. W kapitule konkursu zasiadają m.in.: przewodniczący kapituły konkursu prof. Jacek Gyurkovich, dziekan Wydziału Architektury Politechniki, Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta oraz Tomasz Bobrowski, główny architekt Krakowa.

Budynek zaprojektowany przez Danutę Fredowicz uzyskał najwięcej głosów obywateli (858) w kategorii „Architektura użyteczności publicznej”. W tej kategorii nominowane zostały także  budynki: Galeria Europa – Daleki Wschód przy Muzeum Manggha (39 głosów) oraz Przedszkole nr 91 „Promyczek”, ul. Dekerta 18 (638 głosów).

Jan A.P Kaczmarek, kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” tak napisał o Pawilonie:

„Każdy powinien odwiedzić niedawno otwarty Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie. To nadzwyczajne miejsce, w którym można zapomnieć o brutalnym zewnętrznym świecie. Przebywanie tam to prawdziwa intelektualna przyjemność. Warto przyjść z książką, zatrzymać się i chłonąć atmosferę miejsca” (Co jest grane).

Pawilon Józefa Czapskiego w obiektywie Ewy Estery Lipiec:

W kawiarni Pawilonu Józefa Czapskiego, fot Ewa Estera Lipiec

W kawiarni Pawilonu Józefa Czapskiego (fot. Ewa Estera Lipiec)

Wystawa stała w Pawilonie Józefa Czapskiego (fot. Ewa Estera Lipiec)

Wystawa stała w Pawilonie Józefa Czapskiego (fot. Ewa Estera Lipiec)

Pokój Józefa Czapskiego w obiektywie Ewy Estery Lipiec (czerwiec, 2016)

Pokój Józefa Czapskiego w obiektywie Ewy Estery Lipiec (czerwiec, 2016)

Taras na ostatnim piętrze w Pawilonie Józefa Czapskiego (fot. Ewa Estera Lipiec)

Taras na ostatnim piętrze w Pawilonie Józefa Czapskiego (fot. Ewa Estera Lipiec)

O wspaniałych fotografiach Ewy napisała Anna Sobolewska 


Wybierasz się do Krakowa, polecamy apartament 300 metrów od Pawilonu Józefa Czapskiego. Napisz na adres: info@jozefczapski.pl , a otrzymasz indywidualną ofertę. 

Apartment Krakow, Old Town

Kraków, małopolskie, Polska

Nowy apartament w pobliżu Pawilonu Józefa Czapskiego. Idealny do spędzenia czasu w Krakowie…

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją