„Pamiętam takie niesamowite upały, jakieś dzikie, skwarne lato, jak ten stary, zmęczony człowiek [Dymitr Fiłosofow] z błyskiem w oczach powiedział: «Przynajmniej ten klub nam się udał»”.
Józef Czapski
W latach 1934-1936 w Warszawie, przy ul. Chocimskiej 35 działał polsko-rosyjski klub dyskusyjny „Domek w Kołomnie”, założony przez emigranta, wybitnego krytyka Dymitra Fiłosofowa. Do zarządu klubu należeli między innymi Rafał Marceli Blüth, Józef Czapski, Jerzy Stempowski. Piotr Mitzner rekonstruuje dzieje spotkań dyskusyjnych, a w aneksie podaje teksty zachowanych odczytów wygłoszonych w klubie, m.in. Jerzego Stempowskiego, Bolesława Micińskiego, Lwa Gomolickiego.
Józef Czapski uczestniczył w w 6 z 13 spotkań w „Domku w Kołomnie”. Wygłosił referat na pierwszym spotkaniu 3.XI.1934 r. pt.”Wieża z kości słoniowej i ulica”.
„Dotychczas Warszawa nie miała większego szczęścia do dyskusji literackich. Nie wiadomo właściwie, dlaczego, pomimo istnienia u nas tylu instytucji i zrzeszeń literackich, nie udawało się dotąd nikomu zorganizować udanych wieczorów dyskusyjnych, na których publiczność, oprócz wysłuchania prelegenta, miałaby też coś ciekawego do powiedzenia. «Domek w Kołomnie» miał być próbą stworzenia terenu dla takich wieczorów”.
Jerzy Stempowski
„Z ciemnego przedpokoju, gdzie goście się rozbierali, wchodziło się w lewo do sporego dwuokiennego pokoju, słabo oświetlonego jedynie lampą u sufitu i ascetycznie umeblowanego długim stołem i kilkunastoma krzesłami”.
Halina Micińska-Kenarowa