Rachunek sumienia to nawiązanie do wyboru wierszy dokonanych przez samego poetę, który został opublikowany po raz pierwszy w 1987 roku w Paryżu w wydawnictwie Editions Spotkania. Wiersze zamieszczone książce, którą wydano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury zostały podzielone na siedem działów. Pierwszy dział objął te, które powstały podczas wojny. W dziale drugim znalazły się wiersze o tematyce ukraińskiej, powstałe jeszcze przed wojną, dział trzeci i czwarty związane są z pobytem w Hiszpanii, następne działy to wiersze erotyczne, religijne i osobiste. W ostatnim zbiorze są trzy utwory nigdzie niedrukowane, między nimi Tryptyk zamiast testamentu.
W Kulturze paryskiej w numerze 10/1951 został zamieszczony tekst Józefa Czapskiego o Remizowie i opublikowano także – w tłumaczeniu Józefa Łobodowskiego – dwa opowiadania rosyjskiego pisarza: Na katordze i Szczurza porcja.
„W najlepszym nawet tłumaczeniu nie docieramy do samej miazgi słowa Remizowa, ale tłumaczenie Łobodowskiego zdaje mi się bliższe od najlepszych tłumaczeń francuskich, tak biegunowo przeciwny jest duch języka francuskiego temu mrocznemu, pełnemu zakrętów bogactwu i tej migotliwej mowy Remizowa” – napisał Czapski w 1951 roku.
Cenił Łobodowskiego jako poetę i tłumacza. Ten współpracował z Kulturą od samego początku. Poeta interesował się kulturą murzyńską. Ciekawostką jest, że w jego tłumaczniu w paryskiej Kulturze w numerze 9/1951 opublikowano… Antologię poezji murzyńskiej (José Zacharias Tallet, Ildefonso Pereda Valdés, Marcelino Arozarena, Luis Palés Matos, Nicolas Guillén, Regino Pedroso) .
Postać Józefa Łobodowskiego czeka jeszcze na odkrycie. Bardzo dobrze, że w serii Powrót poetów wznowiono jego wiersze i światło ujrzały te, które leżały w archiwach.
Józef Łobodowski (ur. 1909 – zm. 1988 w Madrycie), poeta, prozaik, tłumacz. Rewolucję bolszewicką przeżył w Rosji. W 1922 wrócił do Polski. Związany był z lubelską awangardą literacką. Debiutował w 1931 tomikiem O czerwonej krwi, skonfiskowanym przez lubelską cenzurę. W tym czasie skłaniał się ku poglądom komunistycznym. Prowadził życie buntownika i skandalisty. Od 1931 studiował na KUL, skąd został usunięty na drugim roku. W 1935 r. przekroczył nielegalnie granicę ZSRS. Stamtąd wrócił jako antykomunista. Żołnierz kampanii wrześniowej 1939, po przekroczeniu granicy został internowany na Węgrzech, skąd uciekł do Francji. W 1941 r. wyjechał do Hiszpanii, gdzie mieszkał do końca życia. W latach 1947-1975 tworzył Audycję Polską Radia Madryt. Znany z ostrych antykomunistycznych wystąpień. Był rzecznikiem dialogu polsko-ukraińskiego.
Seria POWRÓT PISARZY obejmuje utwory pisarzy emigracyjnych (prozę, w tym eseje i wspomnienia, oraz poezję). To symboliczny akt przywrócenia właściwego miejsca w kulturze polskiej twórcom, którym odmawiano tego publicznie w Polsce do roku 1989. W serii ukazały się:
Kajetan Morawski, Tamten brzeg. Wspomnienia i szkice (2018)
Tadeusz Wittlin, W tawernie „Pod Białym Koniem” (2018)
Książki można kupić w sklepie Narodowego Centrum Kultury
PROMOCJA: Polecamy apartament w Krakowie. 5 minut pieszo do Pawilonu Józefa Czapskiego, 10 min spacerem do Muzeum Narodowego, gdzie od 19 maja 2017 roku można oglądać dzieło Leonarda da Vinci Dama z gronostajem (Dama z łasiczką). 10 min do Rynku Głównego. W apartamencie książki Józefa Czapskiego.
Rezerwuj: Dwupokojowy apartament w Krakowie z książkami Józefa Czapskiego