Prawie nic. Eric Karpeles o Czapskim

W Stanach Zjednoczonych w najważniejszej amerykańskiej serii wydawniczej „New York Review of Book” w styczniu 2019 r. ukazała się po angielsku opowieść o Józefie Czapskim pióra Erica Karpelesa. W marcu 2019 roku ukazało się polskie tłumaczenie książki pt. „Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza” wydane przez Oficynę Literacką Noir sur Blanc.  Pojawienie się w języku angielskim opowieści o malarzu spowodowało, że wiele osób spoza Polski zainteresowało się jego twórczością malarską, odkryło w nim pisarza oraz poznało jego bogatą historię więźnia ocalonego od strzału w tył głowy w lesie katyńskim, żołnierza w Armii Andersa, współtwórcę paryskiej Kultury w Instytucie Literackim…
Na skrzynkę redakcji strony o Józefie Czapskim otrzymaliśmy następująca wiadomość:

We would so much like to read Czapski’s page „Open Letter” to Maritain and Mauriac. (http://www.jozefczapski.pl/lettre-ouverte-a-jacques-maritain-et-francois-mauriac/)   Do you have a pdf of it – in English or French?  Through the recent publication of Eric Karpeles’ Czapski books (Lost Time and Almost Nothing) and his JC’s own memoir, Inhuman Land, my friends and I are captivated by this extraordinary human being – previously unknown to us.  I would so appreciate any help you can give in the matter of finding a copy of Czapski’s Open Letter.
To jeden z wielu listów. Z Irlandii przysłano artykuł o Czapskim, pełen ciepłych słów będących następstwem odkrycia polskiego pisarza i  malarza.

Z okazji polskiego wydania biografii Józefa Czapskiego pióra Erika Karpelesa „Prawie nic: Józef Czapski. Biografia malarza” odbędą się spotkania w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

WARSZAWA
10 kwietnia godz. 19.00, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (Plac Małachowskiego 3), prowadzenie MARCIN KRÓL
KRAKÓW
12 kwietnia godz. 18.00, Siedziba Wydawnictwa Literackiego (ul. Długa 1), prowadzenie ADAM ZAGAJEWSKI
GDAŃSK
15 kwietnia godz. 18.00, Europejskie Centrum Solidarności, Biblioteka (Plac Solidarności 1), prowadzenie WOJCIECH SZOT

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją