Sierpień – Kino w Pawilonie

W sierpniu 2019 roku w Pawilonie Józefa Czapskiego, w sobotnie wieczory można oglądać współczesne kino francuskie:

Program:
3 sierpnia 2019 godz. 20.15
Grand Central, reż. Rebecca Zlotowski godz. 1h 35m

Gary (Tahar Rahim) jest młody, zwinny i szybko się uczy. Jest jednym z tych, którym niczego w życiu nie obiecywano. Po serii dorywczych zajęć zaczyna pracować w elektrowni atomowej. Tam, wśród reaktorów i wysokich dawek promieniowania, znajdzie to czego szukał: pieniądze, zespół i rodzinę. Ale do zespołu należy również Karole (Léa Seydoux), młoda żona Toniego (Denis Ménochet)… Zakazana miłość i promieniowane grożące powolnym skażeniem – każdy dzień niesie ryzyko.

10 sierpnia 2019 godz. 20.15
Piękne lato, reż. Catherine Corsini godz. 1h 39 m

Akcja filmu rozgrywa się w 1971 roku. Opowiada historię Delphine (Izïa Higelin) – dziewczyny z francuskiej prowincji, która przyjeżdża do Paryża z w poszukiwaniu lepszego życia , oraz Carole (Cécile De France) – paryżanki, aktywnie biorącej udział w powstaniu ruchu feministycznego. Pewnego kobiety spotykają i natychmiast rodzi się między nimi uczucie, któremu na drodze stają różnice w pochodzeniu kobiet.

17 sierpnia godz. 20.15
Oddychaj, reż. Melanie Laurent godz. 1h 58 m

Melanie Laurent , znana z roli Shosanny Dreyfus w Bękartach wojny Quentina Tarantino, tym razem staje po drugiej stronie kamery. W swoim drugim filmie w roli reżyserki ukazuje toksyczną przyjaźń dwóch nastolatek. Piękna i charyzmatyczna Sarah (Lou de Laâge) dołącza do klasy nieśmiałej Charlie (Joséphine Japy). Dziewczyny szybko stają się nierozłączne. Gdy nowa dziewczyna zyskuje przyjaźń koleżanki z klasy, zaczyna nią manipulować, a ich relacja staje się coraz bardziej niebezpieczna.

24 sierpnia 2019 godz. 20.15
Bettie wyrusza w drogę, reż. Emmanuelle Bercot godz. 1h 56 m

Sześćdziesięcioletnia Bettie (Catherine Deneuve) przeżywa życiowy kryzys. Kochanek porzuca ją, a jej firma staje na skraju bankructwa. Zmęczona i zrezygnowana jedzie do sklepu po papierosy. Gdy okazuje się, że ten jest zamknięty czara goryczy przelewa się i kobieta postanawia jechać dalej zostawiając za sobą kłopoty. Podczas tej spontanicznej podróży spotka wiele osób, spróbuje pojednać się z córką i uporządkować swoje życie.

31 sierpnia 2019 godz. 20.15
Kuba z Nantes, reż. Agnes Varda godz. 1h. 58 m

Agnes Varda, zmarła w tym roku wybitna francuska reżyserka, debiutują filmem Cleo od 5 do 7, była nazywana matką francuskiej Nowej Fali. Za film Bez dachu i praw (1985) otrzymała Złotego Lwa na 42. MFF w Wenecji.
W Kubie z Nantes ukazuje trzy wybrane okresy z wczesnej młodości reżysera Jacquesa Demy’ego. Reżyserka starała się przedstawić proces, który zachodził w młodym człowieku i doprowadził go podjęcia decyzji o rozpoczęciu kariery w przemyśle filmowym.

W razie deszczu seanse będą się odbywać w sali multimedialnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.

Kraków, Piłsudskiego 12.

Zdjęcie: Paweł Mazur , BankFOTOINFO

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją