Święto Francji u Józefa Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego

Jakie są związki Józefa Czapskiego z Francją? To temat rzeka. Kapiści, bal nad Sekwaną, przyjaźnie z francuskimi artystami, pisarzami. Zapisy w dzienniku ukazujące miejsca związane z Francją, mnóstwo obrazów pokazujących bary, ulice, ale przede wszystkim ludzi… Można mówić i mówić… Obrazy polskiego malarza w kolekcji rządowej Francji.

Frédéric de TOUCHET Konsul Generalny Republiki Francuskiej w Krakowie oraz Dyrekcja Muzeum Narodowego w Krakowie zapraszają na wyjątkowy dzień do Pawilonu Józefa Czapskiego (Kraków, ul. Piłsudskiego 12)  w niedzielę 14 lipca 2019 roku.  Z tej okazji Pawilon będzie otwarty dla zwiedzających do godz. 20.00.

Program wieczoru:

godz. 19.00

Krystyna Zachwatowicz – Wajdowa oprowadzi po stałej wystawie poświęconej Józefowi Czapskiemu – dowiedzą się Państwo m.in. co łączyło Józefa Czapskiego z Francją

godz. 20.00

Toast z okazji Święta narodowego Francji, który wzniesie Frédéric de TOUCHET Konsul Generalny Republiki Francuskiej w Krakowie

od godz. 20.15

Kawiarnia Petit France w Pawilonie Józefa Czapskiego będzie serwowała rarytasy kuchni francuskiej w specjalnej ofercie

godz. 21.00

Parasolki z Cherbourga Les Parapluies de Cherbourg (1964),  reżyseria i scenariusz: Jacques Demy – projekcja filmu na fasadzie Pawilonu Józefa Czapskiego (91 min.) Film z polskimi napisami.

Pracownica sklepu z parasolkami ze wzajemnością zakochuje się w nisko urodzonym chłopaku, który wyjeżdża na wojnę. Dziewczyna musi podjąć decyzję, czy pozostać mu wierną, czy poślubić innego.

W razie deszczu seanse odbywać się będą w sali audiowizualnej Pałacu Czapskich (ul. Piłsudskiego 12), która dysponuje ograniczoną ilością 50 miejsc.

Zdjęcie: Wnętrze kawiarni w Pawilonie Józefa Czapskiego , fot. Ewa Lipiec.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją