Szwajcaria i Czapski. 2020

data publikacji: 19/05/2019

Największa prywatna kolekcja obrazów Józefa Czapskiego znajduje się w Szwajcarii. W Chexbres. Nie dziwi więc fakt, że w 2020 roku to właśnie szwajcarscy przyjaciele polskiego malarza otworzą wielką wystawę jego malarstwa.  W tym samym czasie (szczegółowe daty zostaną wkrótce ujawnione) odbędą się dwie wystawy: w Musée d’art de Pully (Chemin Davel 2, 1009 Pully) i w siedzibie Fundacji Jana Michalskiego (En Bois Désert 10,  CH-1147 Montricher).

W Musée d’art de Pully wystawa jest organizowana we współpracy z marszandem Richardem Aeschlimannem (katalog przygotowuje Jean Louis-Kuffer, który wielokrotnie pisał o Czapskim). W Montricher wystawę ze zbiorów własnych i innych prywatnych właścicieli  organizuje fundacja.

Czapski miał bardzo wielu przyjaciół Szwajcarów, którzy kupowali od niego obrazy, ale także dzięki nim malarz zaistniał w świadomości zarówno Szwajcarów, jak i Francuzów. Murielle Gagnebin przecież jako pierwsza napisała książkę o jego twórczości, a Richard Aeschlimann zapewnił Czapskiemu byt.

Warto także przypomnieć, że to dzięki kolekcji szwajcarskich przyjaciół, Polacy – po wielu latach nieobecności w przestrzeni publicznej dzieł Czapskiego – mogli obejrzeć w trzech miastach obejrzeć wystawę „Józef Czapski. Malarstwo ze zbiorów szwajcarskich” (Muzea Narodowe w Krakowie, Poznaniu, Warszawie),a potem w 2007 roku w warszawskiej Zachęcie: „Józef Czapski. Wokół kolekcji Aeschlimanna”.
I oczywiście jest jeszcze w tym wszystkim historia słynnego piekarza, ale to już kolejna opowieść.

Na zdjęciu: Martwa natura z cytrynami, 1971, olej, płótno, 27 x 46 cm

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją