Od 21 grudnia 2021 roku na ścianie Pałacu Thun- Hohenstein przy ul. Nerudovej 20, w którym dzisiaj mieści się siedziba ambasady Republiki Włoskiej w Republice Czeskiej, została odsłonięta tablica upamiętniająca narodziny Józefa Czapskiego.
Projekt został zrealizowany we współpracy Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Pradze, Instytutu Polskiego w Pradze oraz Instytutu Polonika. Autorką tablicy jest czeska rzeźbiarska, Paulina Skavova.
W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział:
Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Pradze – Mirosław Jasiński
Nuncjusz Apostolski – Charles D.Balvo
Ambasador Litwy – Laimonas Talat Kelpša
Pani Ambasador Estonii – Gota Kalmet.
Ambasadę Włoch reprezentowała pani chargé d’affairs Antonella Fontana.
Na uroczystość przybyli także:
Zastępczyni Burmistrza m. Pragi, radna Miasta Stołecznego Pragi – Hanna Marvanová,
Dyrektor Instytutu Polonika – Dorota Janiszewska-Jakubiak
Dyrektor Instytut Polskiego w Pradze, Maciej Ruczaj
Dyrektor Muzeum Pamięci XX wieku, Jan Kalous
Przewodniczący Komisji Kultury Izby Poselskiej Sejmu Republiki Czeskiej – Jan Lacina
Jaroslav Šubrt, tłumacz „Europy w rodzinie” Marii Czapskiej i autor pierwszych tekstów po czesku popularyzujących postać Józefa Czapskiego w Czechach,
przedstawiciele czeskich instytucji kultury oraz osoby mieszkające w Pradze.
Wiceburmistrz Pragi i jednocześnie przewodnicząca zarządu Muzeum XX wieku w czeskiej stolicy, Hanna Marvanová, podkreśliła, że pamięć o ludziach takich jak Czapski i o ich życiu jest obowiązkiem kolejnych pokoleń.
Dyrektor Instytutu Polonika, Dorota Janiszewska-Jakubiak przypomniała, że życie Czapskiego i dzieje jego rodziny obrazują losy Europy Środkowej. Podkreśliła fakt, że dzięki matce Józefinie Karolinie Marii S. Thun-Hohenstein znał słowa zarówno polskiego hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”, jak i czeskiej pieśni narodowej „Gdzie jest mój dom”.