Tablica w Pradze na Nerudowej

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce urodzin Józefa Czapskiego w Pradze, ul. Nerudova 214/20. Fot. Paweł Mazur

Od 21 grudnia 2021 roku na ścianie Pałacu Thun- Hohenstein przy ul. Nerudovej 20, w którym dzisiaj mieści się siedziba ambasady Republiki Włoskiej w Republice Czeskiej, została odsłonięta tablica upamiętniająca narodziny Józefa Czapskiego.

Projekt został zrealizowany we współpracy Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Pradze, Instytutu Polskiego w Pradze oraz Instytutu Polonika.  Autorką tablicy jest czeska rzeźbiarska, Paulina Skavova.

W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział:

Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Pradze – Mirosław Jasiński

Nuncjusz Apostolski –  Charles D.Balvo

Ambasador Litwy – Laimonas Talat Kelpša

Pani Ambasador Estonii –  Gota Kalmet.

Ambasadę Włoch reprezentowała pani chargé d’affairs Antonella Fontana.

Na uroczystość przybyli także:

Zastępczyni Burmistrza m. Pragi, radna Miasta Stołecznego Pragi – Hanna Marvanová,

Dyrektor Instytutu Polonika –  Dorota Janiszewska-Jakubiak

Dyrektor Instytut Polskiego w Pradze, Maciej Ruczaj

Dyrektor Muzeum Pamięci XX wieku, Jan Kalous

Przewodniczący Komisji Kultury Izby Poselskiej Sejmu Republiki Czeskiej –  Jan Lacina

Jaroslav Šubrt, tłumacz „Europy w rodzinie” Marii Czapskiej i autor pierwszych tekstów po czesku popularyzujących postać Józefa Czapskiego w Czechach,

przedstawiciele czeskich instytucji kultury oraz osoby mieszkające w Pradze.

Wiceburmistrz Pragi i jednocześnie przewodnicząca zarządu Muzeum XX wieku w czeskiej stolicy, Hanna Marvanová, podkreśliła, że pamięć o ludziach takich jak Czapski i o ich życiu jest obowiązkiem kolejnych pokoleń.

Dyrektor Instytutu Polonika, Dorota Janiszewska-Jakubiak przypomniała, że życie Czapskiego i dzieje jego rodziny obrazują losy Europy Środkowej. Podkreśliła fakt, że dzięki matce Józefinie Karolinie Marii S. Thun-Hohenstein znał słowa zarówno polskiego hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”, jak i czeskiej pieśni narodowej „Gdzie jest mój dom”.

tablica płaskorzeźba z twarzą Czapskiego (Praga)

Autorką tablicy jest czeska rzeźbiarska, Paulina Skavova, fot. Paweł Mazur

Tagged with:     , , ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją