Widziane w Paryżu…

W Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie (ul.Piłsudskiego 12) można na I piętrze w sali wystaw czasowych oglądać obrazy malarza, ale także rysunki, które znajdują się w jego dziennikach. W dwóch gablotach znajdują się kajety ze szkicami, które ukazują paryskie klimaty.

Edith Piaf, generał de Gaulle czy symbol Francji wieża Eiffela to tylko niektóre z barwnych lub tylko flamastrem pociągniętych rysunków.

Ja najbardziej lubię właśnie te, które malarz pośpiesznie tworzył w czasie wędrówek po Paryżu lub np. oglądając telewizję. Ta pośpieszność nadaje im lekkości. Nie ma w nich piłowania, jest wizja, chwila oka. Są emocje. Wiele obrazków wyciętych z dzienników jest własnością osób, które odwiedzały malarza w jego pokoju w Maisons-Laffitte.

Z komunikatu prasowego Muzeum Narodowego w Krakowie:

Dzienniki Józefa Czapskiego są niezwykłym połączeniem diarystyki i malarstwa, a także swoistym kalendarzem bogatego życia artysty. Muzeum Narodowe w Krakowie posiada 275 dzienników, a Pawilon Józefa Czapskiego systematycznie prezentuje te cenne obiekty, za każdym razem w innej tematycznej odsłonie, przygotowanej przez Janusza S. Nowaka. Szesnaście dzienników z lat 1945 – 1978, zawiera szkice piórkiem, flamastrem, kredką i akwarelą związane z Paryżem. „Błyskawiczność widzenia” Czapskiego pozwala zatrzymać na kartach osoby, pejzaże, sceny z kawiarni, sal wystawowych, dworców kolejowych, metra czy też symbolicznych budowli stolicy Francji. Niektóre z tych malarskich notatek Czapski wykorzysta w obrazach olejnych.

Rysunki z dzienników Czapskiego: Generał de Gaulle, Edith Piaf, scena z metra, wieża Eiffela.

Eksponowanie w jednej Sali na I piętrze Pawilonu dzienników wraz z obrazami olejnymi (z kolekcji MNK), obie kolekcje z różnych okresów twórczości, oddają pełnię warsztatu Czapskiego.

Wystawę „Paryskie klimaty w dziennikach Józefa Czapskiego można oglądać od 18 września 2018 r. do 9 grudnia 2018 r.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją