Wystawa w Galerii aTAK: Prace na papierze z kolekcji Grzegorza Przewłockiego

kolorowy pejzaż z francji z Sailly, namalował Jóżef Czapski

Na pokazanie choćby fragmentu tej kolekcji czekałam z niecierpliwością. I oto nadchodzi ten czas.

Galeria aTAK w Warszawie zaprasza od 09.03.2023  do 20.05.2023 roku na wystawę, gdzie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt prac z kolekcji Grzegorza Przewłockiego, wnuka Karoliny, starszej siostry Józefa Czapskiego.

Już jako nastolatek, poznał swego wuja, który – mimo dojrzałego wieku – stał się jego przewodnikiem po Paryżu. Zabierał go do kina, na koncerty, na wystawy i z którym do końca jego życia Grzegorz pozostawał w bardzo bliskiej i serdecznej relacji.

Przy okazji niemal każdego spotkania Czapski obdarowywał go swoimi rysunkami. Tak powstała ta wyjątkowa kolekcja. Oprócz pejzaży, scen z codziennego życia, znajdują się w niej także portrety osób bliskich Czapskiemu: członków jego rodziny i przyjaciół, jak choćby Herberta, Mrożka, Malraux czy Dedeciusa.

Galeria aTAK chce przede wszystkim pokazać Czapskiego jako rysownika. Ale nie zabraknie też obrazów na płótnie.

To będzie drugi pokaz twórczości malarza w tej warszawskiej galerii.

Przypomnijmy, że 5 października 2017 roku właśnie tam odbyła się inauguracja Festiwalu Józefa Czapskiego i wówczas pokazane zostały obrazy olejne z kolekcji  Krzysztofa Musiała, właściciela galerii aTAK.

Rysunki Czapskiego

– Czapski wplątany w wojenne zawieruchy często nie mógł po prostu malować. Może z konieczności więc jego artystyczną potrzebą stało się rysowanie. Notował w formie szkiców wszystko, co przeżywał, co go otaczało, co zwracało jego uwagę. Nigdy nie rozstawał się ze swoim zeszytem, rysował wszędzie: w kawiarniach, barach, na przyjęciach, wystawach, w metrze, pociągu, na przystankach, w plenerze.  Takiego Józefa Czapskiego pragnie przybliżyć Galeria aTAK – wyjaśnia Katarzyna Włodarska, dyrektor galerii.

Józef Czapski, Dziewczyna z papierosem, pióro, tusz w tonie czarnym, akwarela na papierze, 15,8 x 12 cm

Na odwiedzających wystawę czeka więc kilkadziesiąt rysunków i kilka prac olejnych. Rysunki to m.in. akwarele, pastele, szkice tuszem.

Adres:

Galeria aTAK
ul. Mazowiecka 11 lok. 38 (domofon 38), potem w prawo znowu domofon 38, w lewo do windy, na 6 piętro, a potem należy iść za oznakowaniem.

00-052 Warszawa
tel: +48 (22) 826 50 55

13 maja (sobota), z okazji Nocy Muzeów, galeria czynna do godz. 23.00 

poniedziałek – ZAMKNIĘTE
wtorek 11:00 – 18:00
środa  – ZAMKNIĘTE
czwartek 11:00 – 18:00
piątek ZAMKNIĘTE
sobota  11:00 – 16:00
niedziela   ZAMKNIĘTE

Na zdjęciu: Obraz Józefa Czapskiego, Pejzaż z Sailly, 1985, olej na płótnie, 50 x 64,5 cm, kolekcja prywatna Grzegorz Przewłocki.

ZAPROSZENIE:

kolorowe zaproszenie na wernisaż wystawy

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją