ZGŁOŚ OBRAZ do Catalogue Raisonné

W imieniu Elżbiety Skoczek – dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, prezes Fundacji SUSEIA oraz zespołu badaczy (z Polski, Szwajcarii, Francji, Kanady, Anglii i Stanów Zjednoczonych) zapraszamy do współtworzenia Catalogue Raisonné dzieł Józefa Czapskiego.

Zapraszamy do przekazywania informacji o dziełach odkrytych w archiwach rodzinnych i kolekcjach prywatnych.

Zapraszamy domy aukcyjne do informowania o pojawiających się w obrocie pracach Józefa Czapskiego.
I etap:
Prosimy o wysłanie zdjęcia dzieła (przód i odwrocie) oraz jego wymiary i technikę na adres:
info (at) jozefczapski.pl
zamiast (at) wstawić należy @
II etap
Po obejrzeniu zdjęcia, obiektu,  zespół badaczy przeprowadzi ekspertyzę dzieła, która będzie oparta na jego oglądzie i analizie.
1. badanie proweniencji i historii obiektu – metodą archiwalną: na podstawie dokumentów, faktur, katalogów wystawowych i innych zapisów, fotografii, materiałów archiwalnych, reprodukcji i wzmianek w prasie i dostępnej literaturze, które mogą potwierdzić historię dzieła od momentu jego powstania (datacja) po obecnego właściciela. Elementem podstawowym będzie eksploracja dokumentów zgromadzonych w Archiwum Józefa Czapskiego oraz badania bibliograficzne.

2. analiza stylu, techniki malarskiej, użytych materiałów oraz tematyki dzieła metodą porównawczą (porównując je z innymi znanymi pracami artysty) i archiwalną.

Analiza lica obejmuje:
-analizę stylistyczną (kompozycja, paleta barw, sposób konstrukcji obrazu, dukt pędzla i sposób kładzenia farby),
-analizę fizyczną obiektu:
-analizę podłoża (krosna, tektura, płótno),
-analizę warstwy malarskiej pod względem stanu zachowania (ubytki, przemalowania i inne zjawiska dotyczące stanu zachowania, w tym ogląd w świetle białym bocznym i UV)

Analiza odwrocia obejmuje:
-analizę jego stanu zachowania oraz obecność inskrypcji, nalepek, pieczęci i innych.
Badania obiektów nie obejmą fizycznych (w promieniach IR i rentgenowskich, techniki spektroskopowe), ani badań chemicznych warstwy malarskiej (analizy użytych pigmentów, spoiw i składników podobrazia), mogą natomiast wskazać na konieczność, bądź przydatność takich badan.

Wycena wartości rynkowej obiektu nie wchodzi w zakres proponowanych badań.

Tak opracowane dzieło uzyska tym samym pozytywną weryfikację, a praca zostanie dodana do katalogu.
Zostanie wystawione potwierdzenie – certyfikat autentyczności dzieła i zostanie nadany numer inwentarzowy. Praca zostanie ujęta w Catalogue Raisonné.

Zapraszam do współtworzenia Catalogue Raisonné dzieł Józefa Czapskiego.

Zachęcam do przekazywania informacji o dziełach odkrytych w archiwach rodzinnych i kolekcjach prywatnych.

Zapraszamy domy aukcyjne do informowania o pojawiających się w obrocie pracach Józefa Czapskiego.

 

detal obrazu Józefa Czapskiego, kolorowe twrze

Detal obrazu Józefa Czapskiego, kolekcja prywatna.

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją