Obrazy w kolekcji Pałacu w Kurozwękach

Największa w Polsce kolekcja prywatna obrazów Józefa Czapskiego to kolekcja markiza Michaela Popiela de Boisgelin.

Dzięki staraniom Jacka Gruszkiewicza w 2011 roku utworzono w Pałacu Popielów w Kurozwękach (na parterze) Galerię Józefa Czapskiego w Muzeum Rodziny Popielów.

W 2023 roku (po remoncie pałacu), gdy na ostatniej kondygnacji pałacu powstało Muzeum Czterech Rodzin, przygotowano specjalną przestrzeń do prezentacji twórczości Józefa Czapskiego.

Stałą wystawę przygotowała Elżbieta Skoczek. Na podstawie dzienników malarza datowanie dzieł  ustalili Maria i Janusz S. Nowakowie.

Od  10 lipca 2021 roku do 13 marca 2022 była eksponowana w Pawilonie Józefa Czapskiego.

Od 28 kwietnia 2022 do 5 czerwca 2022 roku 3 obrazy były prezentowane w Kordegardzie, w Warszawie.

Od 4 lipca 2022 do 28 sierpnia 2022 roku , 5 obrazów z kolekcji pokazano  w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, w sali obok obrazu  Cranacha Starszego.

Publikacja dzięki uprzejmości i za zgodą spadkobierców oraz  Pałacu w Kurozwękach, gdzie mieści się galeria Józefa Czapskiego (kolekcja obrazów Michała Popiela de Boisgelin. Kurozwęki, ul. Zamkowa 3, 28-200 Staszów).

Reprodukcje obrazów chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania.

 

 

Obecna (od 2023 roku) wystawa dzieł Józefa Czapskiego  na ostatniej kondygnacji Pałacu Popielów. Fot. Paweł Mazur

Wnętrze Pałacu w Kurozwękach z obrazami Józefa Czapskiego

kolorowe logotypu UE i województwa świętokrzyskiego i Rzeczpospolitej Polski

Zdjęcie archiwalne. Galeria Józefa Czapskiego na parterze Pałacu Popielów do 2019 roku.

Aktualizacja informacji: 19 grudnia 2023 roku.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

Komentarz

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją