20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie o Czapskim

Od 27.10 – 30.10. 2016 roku w Krakowie przy ul. Galicyjskiej 9 odbywają się Międzynarodowe Targi Książki.

Dla miłośników Józefa Czapskiego oraz kręgu paryskiej Kultury nie zabraknie atrakcji.

Wśród wystawców pojawi się  Narodowe Centrum Kultury (stoisko D53 w hali „Wisła”), które w ramach Targów organizuje spotkanie związane z promocją  albumu „Lafit. Ludzie Kultury o sobie”.

29 października od godz. 14.30 do 16.00 będzie można posłuchać ciekawej rozmowy o Jerzym Giedroyciu i Kulturze Paryskiej. Będzie też oczywiście o Józefie Czapskim. Zapraszamy do sali Lwów (B).

W rozmowie udział wezmą :

Mirosław Chojecki , który z setek wspomnień: spisanych i opowiedzianych oraz z korespondencji – wybrał i ułożył album „Lafit. Ludzie Kultury o sobie”.

W październiku 1981 wyjechał za granicę, gdzie zastało go wprowadzenie stanu wojennego. Pozostał na emigracji w Paryżu, wydawał m.in. miesięcznik „Kontakt”, produkował filmy poświęcone najnowszej historii Polski i organizował pomoc sprzętową dla podziemia w Polsce. Współpracował m.in. z Jerzym Giedroyciem. Do kraju wrócił w 1990. Współtworzył pierwszą komercyjną stację telewizyjną NTW, założył też Grupę Filmową „Kontakt”. Był m.in. doradcą ministra kultury. Jest inicjatorem i prezesem honorowym Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Postanowieniem z dnia 28 sierpnia 2006 został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Spotykał się z Józefem Czapskim i nagrywał z nim rozmowy. Fragmenty można przeczytać w albumie „Lafit”.

prof. Rafał Habielski  – historyk, profesor w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, w Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa w Warszawie, prowadzi również wykłady w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z historii Polski XX wieku i historii prasy. Specjalizuje się w dziejach polskiej emigracji po II wojnie światowej. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. Autor książek: „Niezłomni i nieprzejednani. Emigracyjne «Wiadomości» i ich krąg 1940–1981 (1991), „Polski Londyn” (2000),„Zamiary. Przestrogi. Nadzieje. Wybór publicystyki «Bunt Młodych» – «Polityka» 1931–1939” (2008), „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier Armii Krajowej. Redaktor Radia Wolna Europa. Polityk” (2011).

Elżbieta Skoczek – wydawca strony www.jozefczapski.pl, autorka tekstów o Józefie Czapskim. Badaczka jego życia i twórczości. Autorka pracy magisterskiej o fascynacjach literackich Józefa Czapskiego i jego spotkaniach z pisarzami. Obecnie pracuje nad zebraniem materiałów do biografii autora Na nieludzkiej ziemi. Odczytuje dzienniki Czapskiego oraz korespondencję. Nagrywa i spisuje rozmowy z osobami, które znały malarza. Rozmawiała m.in. z Adamem Zagajewskim, Markiem Tomaszewskim, Wojciechem Pszoniakiem, Maciejem Morawskim.

Zobacz: Rozmowy i wspomnienia 


29.10. 2016 r., godz. 14:30
Targi Książki w Krakowie, sala „Lwów B”
ul. Galicyjska 9, Kraków


Na stoisku Zeszytów Literackich będzie można także znaleźć teksty o Józefie Czapskim, ale także porozmawiać z tymi, którzy znali malarza. Stoisko Zeszytów Literackich (stoisko B38).
29 października (sobota):
godz. 11.00 – Barbara Toruńczyk
godz. 12.00 – Wojciech Karpiński

Na stoisku wydawnictwa Znak (stoisko C28) na pewno będzie można kupić: Patrząc, Czytając i Na nieludzkiej ziemi.
Na stoisku Instytutu Książki (stoisko A21)  znaleźć można wiele książek z serii „W kręgu paryskiej Kultury”. Najnowsza pozycja to „Wspominając ludzi Kultury”.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją