W Pałacu w Kurozwękach znajdują się pamiątki rodziny Popielów. W osobnej sali mieści się galeria obrazów Józefa Czapskiego.
Obrazy pozyskane przez Jolantę z Wańkowiczów i jej męża Gillesa de Boisgelin (po których dziedziczą Popielowie de Bosgelin) – świadczą o talencie i dużej śmiałości artystycznej malarza, który „gry barwne” wykorzystywał do zasugerowania widzowi symbolicznej wizji świata nie pozbawionej czasami i humoru. Obok portretu Gillesa de Boisgelin są dwa autoportrety Czapskiego, wymowne widoki pustych wnętrz: Cafe de la Concorde i Klatka schodowa (w siedzibie Kultury, w Maisons-Laffitte), postacie-„zjawy” we wnętrzach: Stara kobieta w czerni, Czerwona kobieta w bistro, Zadumany fryzjer, na tle trotuaru – Piesek w zielonym płaszczyku i Żółte stoliki i popielniczka – w kawiarni, z fragmentami stóp ludzkich na podłodze. Każdy z pejzaży w kolekcji ukazuje fragment akwenu; bardzo oryginalna jest Droga nadmorska z sylwetką plażowiczki. Są także piękne martwe natury: Czerwona draperia, Dwa wazony, Zielone owoce na stole, Bukiet suchych liści.
Michał Popiel de Boisgelin odziedziczył obrazy po Jolancie z Wańkowiczów i jej mężu markizie Gilles de Boisgelin. W kolekcji jest 23 obrazy pędzla Józefa Czapskiego (1896-1993). Czapski malował je w latach 1954 – 1977 we Francji. Dzieła te były w Polsce uprzednio eksponowane m.in. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, w Galerii „Kordegarda” w Warszawie, jak również w Muzeum Narodowym w Kielcach.
fot. ze zbiorów Pałacu w Kurozwękach
2 komentarze
Pingback
10 grudnia 2020w 23:20Pingback
18 maja 2017w 08:36