Beata Lechnio „Mój wujek Zbyszek” – Herbert we wspomnieniach rodzinnych

czarno białe zdjęcie na nim Zbgniew Herbert

Siostrzenica Zbigniewa Herberta, Beata Lechnio, w mediach społecznościowych przywołuje wspomnienia rodziny Herbertów. Pisze posty. Przekazuje w nich swoje wspomnienia, a także opowieści  jej mamy, Haliny Herbert – Żebrowskiej.  Publikuje rodzinne zdjęcia. Przywołuje twórczość poety.

Książka – album jest wyborem tych wpisów.

Beata Lechnio tak napisała: „Moja książka to zbiór – postów – wspomnień o Wujku Zbyszku. Zapewne ogromnie by się zdziwił, gdyby dowiedział się, że opowiadałam o Nim, korzystając z tak nowoczesnej formy rozmowy ze światem. Często zastanawiałam się, jak mam mówić o Księciu Poetów, by uniknąć powtórzeń, a zarazem nie pominąć tematów ważnych i trudnych. Zdecydowałam się wydobyć i pokazać w książce to, co moim zdaniem najtrafniej charakteryzuje Go jako poetę i człowieka, a między innymi: pełnego głodu podróży, miłości do Lwowa, strażnika wartości, wrażliwego na cierpienie poniżonych i bitych, płynącego pod prąd. W książce jest wiele zdjęć Wujka Zbyszka z różnych okresów Jego życia. Książka powstała z okruchów mojej pamięci, wspomnień mojej Mamy Haliny Herbert – Żebrowskiej (siostry poety), a także Jego przyjaciół oraz w trakcie moich poszukiwań śladów w korespondencji, wywiadach, artykułach. Oddaję książkę w ręce Państwa i mam nadzieję, że przybliży ona postać mojego Wujka Zbyszka”.

Opowieść Beaty Lechnio, warto posłuchać

Premiera książki odbyła się w czasie Herbertiady w Kołobrzegu w 2024 roku. Autorka napisała: ” Jackowi Pechmanowi dziękuję, że podjął się wydania książki , Marii Dorocie Pieńkowskiej dziękuję za piękny wstęp i tyle ciepłych słów dla mnie, Małgorzacie Waśniowskiej i Weronice Chabrackiej jestem wdzięczna za pomoc komputerową , mojemu mężowi Włodkowi za pomoc przy opisaniu i wyborze zdjęć do książki – było ich ponad dwa tysiące. Wydawnictwu Kamera dziękuję za pracę wydawniczą.  Bibliotece Narodowej dziękuję za udostępnienie zdjęć”.

Jednak poza przypominaniem, to także walka siostrzenicy o dobrą pamięć o Zbigniewie Herbercie i jego ojcu. To jej niezgoda na obelgi i kampanię oszczerstw, która wybuchła po śmierci poety. Przypomina te obrzydliwe teksty. Warto pamiętać, warto wiedzieć, skąd się biorą nieprawdziwe fakty w  biografiach tych, którzy nie mogą się już bronić. Odwrócenie się pisarza od Adama Michnika, szczera opinia Herberta o tym, kim dla niego stał się redaktor Gazety Wyborczej skutkowały tym, że wzmocniona została kampania niszczenia wizerunku poety. Trwa ona niestety do dzisiaj. Jednak początek niszczenia Herberta zaczął się dużo wcześniej, zaraz po konflikcie z Czesławem Miłoszem.  Tylko, że rozgrywał się on w listach krążących pomiędzy różnymi osobami…Warto wydawać te listy  – wszystkie, nie w wyborach… I może dzięki takim postawom, Herbert nie dostał Nagrody Nobla? Weszła w to wszystko polityka… Zbyt konserwatywny? Prawicowy? Dowiemy się jeszcze więcej, gdy odtajnione zostaną informacje z komitetu noblowskiego.

Osoby zainteresowane książką mogą napisać na adres: herbertiada(at)interia.pl  – zamiast (at) należy wpisać @

czarno białe zdjęcie Zbigniew Herbert

Książka – album o Zbigniewie Herbercie. Autorka: Beata Lechnio.

Przeczytaj także:

„Pan od poezji” wzbogacone wznowienie biografii Zbigniewa Herberta

„Piszę na Berdyczów” – o listach Marii Czapskiej do Zbigniewa Herberta

Korespondencja ze Zbigniewem Herbertem

Adam Zagajewski: „Jego dachem był wiersz Herberta”.

Biografia Zbigniewa Herberta. Poeta płynący pod prąd.

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją