Bohdan Paczowski: „Ścieżki”

Bohdan Paczkowski o Józefie Czapskim

Ścieżki to zbiór esejów Bohdana Paczkowskiego – architekta i publicysty, a także autora wspaniałych zdjęć m.in. dokumentujących zdarzenia w siedzibie Kultury. Wiele zdjęć zrobił Józefowi Czapskiemu.  W tym tomie miłośnicy dzieł autora Oka mogą przeczytać dwa eseje jemu poświęcone: Wyprawa w świat z Czapskim oraz  Portret Józefa Czapskiego przez Wojciecha Karpińskiego. Pierwszy jest opisem wrażeń i odbioru dzieł malarskich zobaczonych w 2007 roku na wystawie w  Zachęcie w Warszawie. Wielka wystawa ze zbiorów Richarda i Barbary  Aeschlimannów. Drugi to recenzja książki o autorze Na nieludzkiej ziemi napisanej przez Wojciecha Karpińskiego, wieloletniego przyjaciela.

Bohdan Paczkowski urodził się w Warszawie w roku 1930. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i nostryfikował dyplom na Politechnice w Mediolanie. Po latach spędzonych we Włoszech i w Paryżu zamieszkał w Luksemburgu, gdzie współzałożył Fundację Architektury. Z pracownią Bellon Paczowski Sobotta projektował szpitale w Paryżu, a z Atelier d’Architecture Paczowski et Fritsch – pierwszą rozbudowę Trybunału Wspólnoty Europejskiej, pawilon Luksemburga na EXPO ’93 w Sewilli i nowy port lotniczy w Luksemburgu. Jest laureatem nagród w konkursach międzynarodowych. W roku 2009 zwyciężył w konkursie na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie. Publikował teksty w pismach krajowych i zagranicznych, a w roku 2005 wydał zbiór esejów Zobaczyć.

Bohdan Paczowski Ścieżki
Premiera: 30 września 2013 roku
słowo/obraz terytoria

Tagged with:    

O autorze /


Avatar

Copyright 2020 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203
Przekazując darowiznę i wypełniając roczny PIT od dochodu można odliczyć kwotę dokonanej darowizny, aż do 6% Twojego dochodu. Zapłacisz niższy podatek.