Czapski… i galerie w Anglii, Francji z Japonią w tle

Paryż. Galeria Lambert i Libella. Grabowski Gallery w Londynie. A także wystawa w Japonii. Niby wszystko wydaje się, że wiemy. A jednak… Konferencja naukowa  o Józefie Czapskim miała odbyć się w maju 2020 roku w sali Centrum Dialogu w Paryżu.  Niedaleko w galerii przy 1 Quai Voltaire miały być pokazane obrazy Czapskiego z prywatnych kolekcji.

Pandemia Covid-19 uniemożliwiła Fundacji SUSEIA zorganizowanie ekspozycji, a Instytutowi Literatury – sesji naukowej. Decyzją organizatorów działania przeniosły się do sieci. Fundacja SUSEIA przygotowała specjalny projekt dla czytelnika francuskiego dostępny pod adresem: czapskifestival.pl wspierany kampanią reklamową na rynek francuski, a Instytut Literatury dla czytelnika polskiego nagrał debaty o malarzu, pisarzu… Dowiadujemy się więc o nowych odkryciach, nowych wątkach w biografii Czapskiego.

O tym, co zawdzięczał Lebenstein Czapskiemu, o pracy nad listami Grydzewski-Czapski, o galeriach w Londynie i Paryżu, a także o ciekawym wątku: wystawie dzieł Czapskiego w Tokio rozmawiają: Katarzyna Moskała, Mirosław Supruniuk, Romuald Oramus i Elżbieta Skoczek. Na zdjęciu powyżej: Wystawa w Tokio. Fotografia w Archiwum Emigracji, w Toruniu.

Organizator debaty Instytut Literatury w Krakowie.

Referaty  napisane przez naukowców znalazły się także w wydanej przez Instytut Literatury książce „Czapski raz jeszcze. Errata do biografii” pod redakcją Elżbiety Skoczek oraz Mirosława Supruniuka.

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją