Czapski i Gilles markiz de Boisgelin

Leszek Czarnecki opowiada:

Przyjaźń Józefa Czapskiego i Gilles’a de Boisgelin przetrwała także po śmierci Joli (1964). Gilles zapraszał sędziwego malarza do restauracji w parku w Maisons-Laffitte.

Przyjeżdżał wówczas taksówką, wchodził do domu, wymieniał kilka kurtuazyjnych zdań z Jerzym Giedroyciem. Potem szedł na piętro, gdzie malarz miał swój pokój i wychodząc wraz z nim, służył – dwumetrowemu Czapskiemu – swoim ramieniem.

Przyjaciele mozolnie zmierzali przez ogród do samochodu.

Był to wzruszający  widok. W czasie jednej z takich wizyt, Leszek Czarnecki, stojąc obok Henryka Giedroycia usłyszał jak ten mówił: „Hm… Dwóch hrabiów i  obaj prawdziwi”.

To jedna z zapisanych anegdot w katalogu Józef Czapski. Dzieła z kolekcji markiza Michaela Popiela de Boisgelin, który został wydany  w ramach projektu „Pałac Popielów – ucz się przeszłością, doświadczaj teraźniejszości, patrz w przyszłość”.

kolorowe logotypu UE i województwa świętokrzyskiego i Rzeczpospolitej Polski

Opublikowano: 15 września 2023

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją