Czapski. Najwyższy człowiek świata

Wiele projektów związanych z twórczością Józefa Czapskiego od 2016 roku do 2023 roku było realizowanych dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w tym czasie ministrem był prof. Piotr Gliński).

4 lipca 2023 roku premierę miała książka „Najwyższy człowiek świata”.  Wydawnictwo a5 otrzymało dotację na jej wydanie.  Adam Zagajewski jeszcze w 2019 roku rozpoczął pisanie kolejnych esejów, które słowem przybliżałyby sylwetkę Czapskiego. Nagła śmierć poety przerwała pracę. Wydawca postanowił powierzyć redakcję tomu Andrzejowi Franaszkowi, który eseje Adama Zagajewskiego poszerzył o wywiady Zagajewskiego o i z Czapskim, korespondencję obu artystów oraz wiersze poety poświęcone Czapskiemu. Publikacja wzbogacona jest kilkoma reprodukcjami obrazów, o których mowa w tekście.

Aleksandra Głogowska stworzyła na podstawie tej publikacji słuchowisko, które również mogło powstać dzięki wsparciu ministerstwa z dotacji udzielonej w 2023 roku.  Radio dla Ciebie, którego prezesem był Tadeusz Deszkiewicz, włączyło się w realizację i 25 grudnia 2023 roku odbyła się premiera.

W 2022 roku odbyła się w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury wystawa prac artysty pt. Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych”, której kuratorkami były Elżbieta Skoczek i Katarzyna Haber. Wystawa także mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

kolorowe zdjęcie z wystawy Józefa Czapskiego rozmawiają Piotr Gliński i Elżbieta Skoczek

W czasie wernisażu. O planach związanych z wystawą w Paryżu… rozmawiają kuratorka Elżbieta Skoczek oraz prof. Piotr Gliński. Kordegarda, kwiecień 2022

Na tej właśnie wystawie był prezentowany obraz, na którego rewersie Czapski narysował … siebie „le plus grand peintre 1 m 98 de Paris”.

 

czarnobiałe zdjęcie rewersu obrazu

W 2022 roku rozpoczęły się rozmowy w sprawie wystawy w Paryżu. Ciąg dalszy nastąpi…

Tymczasem zapraszam do wysłuchania słuchowiska „Z radości skakałem jak szczupak”, które Aleksandra Głogowska stworzyła na  kanwie książki Adama Zagajewskiego pt. „Najwyższy człowiek świata”.

Sobota, 13 grudnia na antenie Radia Dla Ciebie. Wieczór Literacki, po godz. 20:00 (można słuchać przez internet RDC )

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją