Czapski w Musée d’art de Pully 2020

Szwajcarscy przyjaciele Józefa Czapskiego i jego marszand Richard Aeschlimann przygotowywali we współpracy z Musée d’art de Pully wystawę dzieł polskiego malarza. Wernisaż był zaplanowany na 2 czerwca 2020 roku. Obrazy Czapskiego z prywatnych kolekcji szwajcarskich miały być eksponowane w Musée d’art de Pully do 9 sierpnia 2020.

Niestety z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19) wystawa została odwołana. Niestety w najbliższych dwóch latach nie ma możliwości, by została pokazana w tym muzeum. Wielka szkoda.

Pan Laurent Langer tak odpisał do mnie:

Chère Madame,

Je vous remercie pour votre message. Malheureusement, l’exposition consacrée à Joseph Czapski, qui était prévue au Musée d’art de Pully, a dû être annulée en raison de la crise sanitaire liée au nouveau coronavirus. Sans accès aux locaux du Musée, nous ne pouvions organiser ni le démontage de l’exposition actuelle, ni le montage de celle consacrée à Czapski. Nous sommes terriblement attristés de cette situation qu’il était malheureusement impossible de prévoir.

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją