DNA Journey: Maureen Lipman and Rula Lenska poznają życie Marii i Józefa Czapskiego

Iain Thompson Elżbieta Skoczek w rozmowie o Czapskim

Jesienią 2021 roku w Pawilonie Józefa Czapskiego spotkali się: Iain Thompson, Hannah Ewing (twórcy programu DNA Journey ) oraz Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego.  W czasie spotkania Elżbieta Skoczek oprowadziła ich po wystawie stałej, pokazała im zrekonstruowany pokój Józefa Czapskiego oraz odpowiedziała na pytania gości. Wszystko dotyczyło rodziny Czapskich: począwszy od Elżbiety i Emeryka Hutten – Czapskich aż po Marię , Józefa i ich rodzeństwo.

Były to przygotowania do wyprodukowania odcinka programu DNA Journey, w którym Rula Lenska (spokrewniona z rodziną Czapskich) oraz Maureen Lipman poznają m.in. dzieje rodziny Czapskich.

W październiku 2021 roku Rula Lenska (Róża Maria Leopoldyna Łubieńska) oraz Maureen Lipman przybyły do Polski, by podążyć śladami wskazanymi przez producenta programu.  Zobaczcie reakcję Ruli, gdy weszła do pokoju Czapskiego (w Krakowie).

14 kwietnia 2022 roku o godz. 21.00 w BBC został wyemitowany program.

 

Zdjęcia: Paweł Mazur

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją