Film o Czapskim w reż. Andrzeja Wolskiego w internecie w ARTE TV

„Józef Czapski – świadek wieku 1896-1993” film w reżyserii Andrzeja Wolskiego był emitowany w Telewizji Polskiej (w październiku 2015 r.)  oraz w Telewizji ARTE (w listopadzie 2015 r.) .

Telewizja ARTE umożliwia obejrzenie filmu w sieci  do 25.12.2015 r.

Kto wg Pana popełnił te morderstwa w Katyniu?  – pytano Czapskiego w czasie przesłuchania przed Komisją Maddena w 1952 r. we Frankfurcie.

Józef Czapski: „Po pierwsze nie mam żadnej wątpliwości, że zamordowani ci ludzie zostali przez Sowiety. Drugi punkt, o którym muszę powiedzieć, to , że zapominamy , że Rosja Sowiecka jest państwem najbardziej scentralizowanym  , jako  rozkazodawca. I dlatego za morderstwo nie jest jakiś tam sadysta, enkawudzista, ale odpowiedzialny jest Beria i Stalin” .

Kadr z filmu Andrzeja Wolskiego „Józef Czapski – świadek wieku 1896-1993”

 

Tagged with:     ,

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją