FJCZ: Czapski dzisiaj. Wystawa czasowa od 12.10.2017 r. do 28.02.2018 r. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

W 1986 roku w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbyła się wielka wystawa rysunków i obrazów malarza. Rysunki od niego kupował ks. Andrzej Przekaziński, ówczesny dyrektor placówki. Obrazy w zbiorach muzeum pochodzą od darczyńców.

W ramach Festiwalu Józefa Czapskiego odbędzie się wielka wystawa czasowa „Czapski dzisiaj. Malarstwo i rysunek. Prace artysty ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej”.

. Wystawę dzieł Czapskiego będzie można oglądać do 28.02.2018 roku.  W czasie uroczystego otwarcia wystawy odbędzie się spotkanie i wykład Jacka Krawczyka, który przez ponad 20 lat pracował w paryskiej Kulturze i spotykał się z Czapskim. 

W trakcie trwania wystawy istnieje możliwość zakupu książek autorstwa Józefa Czapskiego. Muzeum przygotowało także reprodukcje obrazów olejnych ze zbiorów MAW.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej,  ul. Dziekania 1, 00-279 Warszawa

Bilety na wystawę: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy.

Bilet na zwiedzanie całego Muzeum wraz z wystawą Czapskiego 15 zł normalny, 10 zł ulgowy.

Wernisaż 12.10. 2017 roku o godz. 17.00


Serdecznie zapraszam

Elżbieta Skoczek , Dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego.

O Festiwalu Józefa Czapskiego:

Fundacja SUSEIA z siedzibą w Krakowie m.in. wydawca strony www.jozefczapski.pl, zaprosiła instytucje kultury, edukacji oraz organizacje pozarządowe do uczestnictwa w  Festiwalu Józefa Czapskiegoktórego wydarzenia odbędą się  od 5 października do 7 listopada 2017 roku w: Warszawie, Toruniu, Stawisku, Sopocie, Katowicach, Kurozwękach, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte, Wsoli, Cieszynie oraz w Krakowie.

logo CZAPSKI

Ideą tej edycji jest, by instytucje, które posiadają w swoich zbiorach dzieła malarza wyciągnęły je z magazynów i pokazały widzom. A te instytucje, które na co dzień eksponują prace zorganizowały w ich kontekście spotkania poświęcone Marii i Józefowi.


PROMOCJA:

Polecamy apartament w Krakowie. 5 minut pieszo do Pawilonu Józefa Czapskiego, 10 min spacerem do Muzeum Narodowego, gdzie od 19 maja 2017 roku można oglądać dzieło Leonarda da Vinci Dama z gronostajem (Dama z łasiczką). 10 min do Rynku Głównego. W apartamencie książki Józefa Czapskiego.

pawilon_czapskiego_apartament

Rezerwuj: Dwupokojowy apartament w Krakowie z książkami Józefa Czapskiego

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją