FJCZ: Czytając Czapskiego. Spotkanie w Cieszynie 11.10.2017 r. Kornel i Przyjaciele

Jednym z wydarzeń Festiwalu Józefa Czapskiego będzie „Czytając Czapskiego” – spotkanie z Henrykiem Woźniakowskim w Cieszynie w Księgarni, kawiarni Kornel i Przyjaciele  11.10.2017 r. o godz. 17.00. Gość opowie o wuju swojej matki, czyli o Józefie Czapskim.

Henryk Woźniakowski  odwiedzał malarza w jego pokoiku na górze i nagrywał wspomnienia. Część z nich została spisana i włączona do wydania Wyrwanych stron (jako dodatek).

Jesienią na półkach w księganiach pojawi się wznowienie „Na nieludzkiej ziemi” (Wydawnictwo ZNAK). Ciekawym dodatkiem będzie znaleziony w archium Józefa Czapskiego maszynopis z fragmentem książki, który nie pojawił się w dotychczasowych wydaniach.

Spotkanie poprowadzi Dorota Sieroń – Galusek z Uniwersytetu Śląskiego, autorka m.in. książki „Moment osobisty. Stempowski, Czapski, Miłosz”.

Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zapisywanie się na to wydarzenie wysyłając maila: info@jozefczapski.pl lub na adres: biuro@korneliprzyjaciele.pl (w temacie proszę wpisać: Kornel-Czapski).

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją