FJCZ: Nielepice, Przekazanie kopii obrazów – 10.10.2017 r. godz. 10.00

 

Festiwal Józefa Czapskiego odbędzie się w  15 miejscach na mapie Polski, Francji i Rosji. Zwykle są to duże miasta, ośrodki kultury. Jednak nie zapominamy o edukacyjnym aspekcie i 10.10.2017 r. o godz. 10.00  odbędzie się uroczyste w  przekazanie kopii obrazów Józefa Czapskiego w Szkole Podstawowej w Nielepicach (gmina Zabierzów). Wszystko to stało się możliwe dzięki Panu Michałowi Popielowi de Boisgelin z Pałacu w Kurozwękach,  który podarował obrazy  FUNDACJI SUSEIA, zaś fundacja wypożyczyła na czas nieokreślony te obrazy szkole, by tutaj w ich otoczeniu dzieci mogły poznawać nie tylko twórczość malarską Czapskiego, ale także zainteresować się  tym, co napisał (esejami o malarstwie, o literaturze).

Zaproszenia na uroczystość przyjął Frédéric de TOUCHET, Konsul Francji w Krakowie.

W tym dniu odbędą się w szkole warsztaty plastyczne połączone z poznawaniem twórczości grupy kapistów. Młodzież klas 4-7 obejrzy film o Józefie Czapskim.

Do szkolnej biblioteki Wydawnictwo ZNAK przekaże książki: Na nieludzkiej ziemi, Czytając, Patrząc, Tumult i widma, zaś Stowarzyszenie Instytut Literacki  Kultura z Maisons- Laffitte przesłało FUNDACJI SUSEIA egzemplarze Kultury, w których znajdują się teksty Czapskiego. Prezes stowarzyszenia, Wojciech Sikora tak napisał w przesłanym do FUNDACJI SUSEIA piśmie:

„Na ręce Prezes Fundacji Elżbiety Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego przekazuję niniejszym egzemplarze Kultury z prośbą, by były one wykorzystywane do promocji twórczości Józefa Czapskiego oraz do snucia opowieści o Kulturze oraz jej Redaktorze i wszystkich autorach, którzy publikowali na jej łamach”.

Zapraszam mieszkańców gminy Zabierzów na uroczystość w imieniu pani dyrektor Doroty Kuciel

Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego

RELACJE Z WYDARZENIA:

Informacja w Dzienniku Polskim

Relacja w TVP Kraków

O Festiwalu Józefa Czapskiego

Fundacja SUSEIA z siedzibą w Krakowie m.in. wydawca strony www.jozefczapski.pl, zaprosiła instytucje kultury, edukacji oraz organizacje pozarządowe do uczestnictwa w  Festiwalu Józefa Czapskiegoktórego wydarzenia odbędą się  od 5 października do 7 listopada 2017 roku w: Warszawie, Toruniu, Stawisku, Sopocie, Katowicach, Kurozwękach, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte, Wsoli, Cieszynie oraz w Krakowie.

logo CZAPSKI

Ideą tej edycji jest, by instytucje, które posiadają w swoich zbiorach dzieła malarza wyciągnęły je z magazynów i pokazały widzom. A te instytucje, które na co dzień eksponują prace zorganizowały w ich kontekście spotkania poświęcone Marii i Józefowi.

Do naszej inicjatywy włączyło się kilkanaście instytucji w Polsce, Francji, a także osoby prywatne.

Pełny program: www.czapskifestival.pl

Elżbieta Skoczek , Dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją