FJCZ: TORUŃ. Obrazy, rysunki i lektury Józefa Czapskiego od 25.10. 2017 r. do 12.01.2018 r.

Spuścizna Józefa Czapskiego jest zgromadzona głównie w trzech miejscach: w Muzeum Narodowym w Krakowie, Archiwum Emigracji w Toruniu i w Bibliotece Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jedno  z wydarzeń  Festiwalu Józefa Czapskiego odbędzie się w salach Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu.

25.10. godz.18.00 zapraszam na wernisaż rysunków i marginaliów z Biblioteki Józefa Czapskiego.

Dodatkowo będzie można posłuchać wykładów o  przyjaciołach malarza.  Joanna Krasnodębska opowie o przyjaźni Czapskiego z Hilarym Krzysztofiakiem, Katarzyna Moskała  o fascynacji Czapskiego twórczością Konstantego Brandla, a dr hab. Mirosław A. Supruniuk przybliży nam pewne spotkanie Czapskiego  z Konstantym I. Gałczyńskim.  

Na stałej wystawie eksponowane są dwa olejne obrazy malarza (na zdjęciu u góry). Natomiast po raz pierwszy zostaną pokazane zbiory zgromadzone w Archiwum Emigracji. Znajduje się tam wspaniała kolekcja rysunków pochodzący z darów od różnych osób, m.in. od spadkobierców poety Wacława Iwaniuka.

Miejce:

Toruń, Muzeum Uniwersyteckie, Plac Rapackiego 1.

Godziny otwarcia: wtorek – piątek: 10.00-16.00. Wstęp wolny.

Wystawa „Józefa Czapskiego życie wśród książek” czynna do12 stycznia 2018 r. 

Serdecznie zapraszam

Elżbieta Skoczek , Dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego.

O Festiwalu Józefa Czapskiego:

Fundacja SUSEIA z siedzibą w Krakowie m.in. wydawca strony www.jozefczapski.pl, zaprosiła instytucje kultury, edukacji oraz organizacje pozarządowe do uczestnictwa w  Festiwalu Józefa Czapskiegoktórego wydarzenia odbędą się  od 5 października do 7 listopada 2017 roku w: Warszawie, Toruniu, Stawisku, Sopocie, Katowicach, Kurozwękach, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte, Wsoli, Cieszynie oraz w Krakowie.

logo CZAPSKI

Ideą tej edycji jest, by instytucje, które posiadają w swoich zbiorach dzieła malarza wyciągnęły je z magazynów i pokazały widzom. A te instytucje, które na co dzień eksponują prace zorganizowały w ich kontekście spotkania poświęcone Marii i Józefowi.

Do naszej inicjatywy włączyło się kilkanaście instytucji w Polsce, Francji, a także osoby prywatne.


PROMOCJA:

Polecamy apartament w Krakowie. 5 minut pieszo do Pawilonu Józefa Czapskiego, 10 min spacerem do Muzeum Narodowego, gdzie od 19 maja 2017 roku można oglądać dzieło Leonarda da Vinci Dama z gronostajem (Dama z łasiczką). 10 min do Rynku Głównego. W apartamencie książki Józefa Czapskiego.

pawilon_czapskiego_apartament

Rezerwuj: Dwupokojowy apartament w Krakowie z książkami Józefa Czapskiego

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją