FJCZ: Tydzień Czapskiego w Muzeum Sopotu, od. 13.10.2017 r.do 20.10.2017 r.

joseph czapski, józef czapski , sopot

Muzeum Sopotu, włączając się w Festiwal Józefa Czapskiego, przygotowało serię wydarzeń poświęconych malarzowi.

Program:

13.10.2017 r. o godz. 18.00  Wernisaż  obrazu „Widok sopockiej plaży”, 1937 ze zbiorów Muzeum Sopotu.
17.10. godz. 18.00  Wykład Wiolety Kmiecik „Kolor i synteza w malarstwie Józefa Czapskiego”.
18.10. godz. 18.00  Pokazy filmów:
Józef Czapski „Świadek wieku”, reż. Andrzej Wolski, 2015 r.
Józef Czapski „Świadek historii”, reż. Ewa Cendracka, 1989 r.
19.10. godz. 18.00  Wykład profesora Kazimierza Nowosielskiego „Józef Czapski – artysta i myśliciel” .
20.10. godz. 18.00 Pokazy filmów:
Józef Czapski „Świadek wieku”, reż. Andrzej Wolski, 2015 r.
Józef Czapski „Świadek historii”, reż. Ewa Cendracka, 1989.

Odwiedzający otrzymają specjalnie przygotowaną zakładkę do książki z obrazem Czapskiego.

Miejsce wydarzenia:
Muzeum Sopotu (Sopot, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8)

O Festiwalu Józefa Czapskiego:

Elżbieta Skoczek wraz z Fundacją SUSEIA, która jest wydawcą strony www.jozefczapski.pl, zaprosiła instytucje kultury, edukacji oraz organizacje pozarządowe do uczestnictwa w  Festiwalu Józefa Czapskiegoktórego wydarzenia odbędą się  od 5 października do 7 listopada 2017 roku w: Warszawie, Toruniu, Stawisku, Sopocie, Katowicach, Kurozwękach, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte, Wsoli, Cieszynie oraz w Krakowie.

logo CZAPSKI

Ideą tej edycji jest, by instytucje, które posiadają w swoich zbiorach dzieła malarza wyciągnęły je z magazynów i pokazały widzom. A te instytucje, które na co dzień eksponują prace zorganizowały w ich kontekście spotkania poświęcone Marii i Józefowi.

Grafikę przedstawiającą Józefa Czapskiego wykonał Artur Majka.


PROMOCJA:

Polecamy apartament w Krakowie. 5 minut pieszo do Pawilonu Józefa Czapskiego, 10 min spacerem do Muzeum Narodowego, gdzie od 19 maja 2017 roku można oglądać dzieło Leonarda da Vinci Dama z gronostajem (Dama z łasiczką). 10 min do Rynku Głównego. W apartamencie książki Józefa Czapskiego.

pawilon_czapskiego_apartament

Rezerwuj: Dwupokojowy apartament w Krakowie z książkami Józefa Czapskiego

 

Tagged with:     , ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją