FJCZ: Warszawa. Wystawa. Malarskie kadry Czapskiego, od 6.10.2017r. – 28.10.2017 r.

Sławomir Górecki i Piękna Gallery oraz Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego serdecznie zapraszają na specjalny pokaz obrazów Józefa Czapskiego z prywatnych kolekcji „Malarskie kadry Czapskiego”.

6.10.2017 roku o godz. 18.00  do Piękna Gallery w Warszawie.

Specjalnie na Festiwal Józefa Czapskiego do Polski został przywieziony obraz malarza.  Obok niego w przestrzeni Piękna Gallery w Warszawie  zostaną zaprezentowane obrazy z prywatnych kolekcji.

Zobaczymy na tej wystawie obrazy, które do tej pory nie były prezentowane publiczności. Widzowie zobaczą wypiłowane martwe natury, ale także obrazy dziwne i nietypowe. Badacze twórczości Czapskiego, przegrzebując jego archiwum, dopiero odkryją konteksty  namalowania poszczególnych dzieł. Będzie też piękny obraz „W Luwrze”.

Obraz (na zdjęciu),  który był do tej pory w Nowym Jorku jest inny niż wszystkie obrazy malarza. Co ciekawe, identyczną litografię zrobioną do niego przez Czapskiego, a podarowaną Wacławowi Iwaniukowi znajdujemy w Archium Emigracji w Toruniu. Grafika ta pojawi się na ekspozycji w Muzeum  Uniwersyteckim w Toruniu w czasie wystawy Obrazy, rysunki i lektury Józefa Czapskiego. Wernisaż rysunków i marginaliów z Biblioteki Józefa Czapskiego.

Wystawa w Piękna Gallery czynna do 29.10.2017 r.

Poniedziałek – Piątek 11:00 – 18:00

Sobota – po umówieniu, Wstęp wolny

Miejsce wydarzenia: Piękna Gallery (Warszawa, ul. Piękna 28/34).

 


PROMOCJA:

Polecamy apartament w Krakowie. 5 minut pieszo do Pawilonu Józefa Czapskiego, 10 min spacerem do Muzeum Narodowego, gdzie od 19 maja 2017 roku można oglądać dzieło Leonarda da Vinci Dama z gronostajem (Dama z łasiczką). 10 min do Rynku Głównego. W apartamencie książki Józefa Czapskiego.

pawilon_czapskiego_apartament

Rezerwuj: Dwupokojowy apartament w Krakowie z książkami Józefa Czapskiego

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją