Grzegorz Kozera * La petite exposition

Niewiele osób wie o wystawie Józefa Czapskiego w 1955 roku w Rio de Janeiro. Jeszcze mniej zna jej dokładne miejsce i czas. Rok temu, podróżując po Ameryce Południowej śladami malarza, Grzegorz Kozera odkrył jej ślad, choć z łatwością można było przeoczyć mikroskopijną przestrzeń La petite Galerie. Fortuna mu sprzyjała, bo poznał tam też poetę, Tomasza Łychowskiego, który w 1955 roku był na wystawie i pamiętał, jak wysoki autor Patrząc musiał schylać się w nieistniejącej już piwniczce przy Av. Atlântica 2964.

La petite exposition to artystyczne memento Kozery dla brazylijskiej wystawy Czapskiego zorganizowanej dokładnie 65 lat temu – 12-26 lipca 1955.

Składa się na nią seria kolaży na pocztówkach z Rio de Janeiro i archiwalnych egzemplarzach Correio da Manhã. Twórca paryskiej Kultury, rysujący z upodobaniem w barach i bistro powróci do rodzinnego Krakowa, do istniejącej od lat 50. legendarnej kawiarni RIO. Wystawa jest zaproszeniem do sentymentalnej podróży śladami Czapskiego do Cidade Maravilhosa , w czasie gdy realne wojaże nie są chwilowo (miejmy nadzieję) możliwe.

Grzegorz Kozera
(ur. 1983, Warszawa) Malarz, twórca kolaży, historyk sztuki. Absolwent Historii Sztuki na UKSW w Warszawie(2009) i Wydziału Malarstwa na ASP w Warszawie (2011). W latach 2017-2020 doktorant Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Jako stypendysta Narodowego Centrum Kultury MŁODA POLSKA w 2019 roku odbył podróż do Ameryki Południowej śladami Józefa Czapskiego.

Współpraca ekspozycyjna: Pamela Bożek
(ur. 1991, Stargard) – artystka i aktywistka, absolwentka i doktorantka Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie.
Od momentu przyjazdu do Krakowa w 2012 roku skrycie zakochana w RIO.

Grzegorz Kozera * La petite exposition
Kawiarnia RIO, Św. Jana 2, Kraków, 12-26 lipca 2020
Wernisaż 11.07.2020 (sobota) godzina 19:00

 

/materiały prasowe/ zdjęcia: Ela Skoczek

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją