Jakie plany na rok 1956 miał Józef Czapski?

W Radiu Wolna Europa przeprowadzono ankietę noworoczną z okazji rozpoczęcia Nowego Roku 1956.  Miała ona na celu przybliżyć twórczość emigracyjnych pisarzy, malarzy, naukowców.  Na pytanie dziennikarza o plany, Józef Czapski odpowiedział:

Cały rok uprzedni [1955 – przypis Elżbieta Skoczek] zeszedł mi na podróżach. Zaraz po wystawie w Paryżu, przygotowywać musiałem wystawę zbiorową w Brukseli. Potem wyjechałem do Ameryki Południowej, gdzie w lipcu miałem wystawę w Rio de Janeiro. Poza tym przez 4 miesięce jeździłem po Brazylii, Urugwaju,  Argentynie, Wenezueli z 18 odczytami po polsku do emigracji i po francusku. Nic też dziwnego, że rok przyszły chciałbym poświęcić pracy wyłącznie w mojej  pracowni. Malować i jeszcze raz malować. Spodziwam się m.in. wykorzystać szereg szkiców z Ameryki Południowej.  Poza tym zacząłem w Kulturze cykl artykułów o mojej podróży; może z tego będzie książka. Niechętnie zresztą mówię, o tym co będę robił, bo piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami, a siły człowieka są ograniczone.

Tagged with:     ,

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją