Jean Cocteau i Józef Czapski w Maisons-Laffitte

Józef Czapski

Jean Cocteau urodził się 5 lipca 1889 roku u swoich dziadków Lecomte, przy 4 place Sully w Maisons-Laffitte. W 1907 rorku pisał do matki: „Umiłowanie miejsca bierze się z punktów odniesienia, jakie tam umieściła egzystencja i właśnie z tego powodu uwielbiam Maisons-Laffitte”.

Przez całe życie Cocteau zachowywał nostalgiczną pamięć o swoim rodzinnym mieście.

Niedaleko miejsca urodzenia Cocteau,  w willi „Le Belvédère” przy 1 avenue Corneille były magazyny wojskowe Armii Andersa. Instytut Literacki przejął willę na podstawie umowy najmu. Jednak w 1954 „Kultura” została wyrzucona z avenue Corneille.

Pożyczki od arystokracji polskiej, ale też od francuskich przyjaciół Czapskiego oraz subskrypcja od  czytelników paryskiej Kultury, to wszystko umożliwiło kupno (za 15 milionów starych franków)  ogromnej anglo-normańskiej willi położonej przy 91 Avenue de Poissy, na granicy Maisons-Laffitte i Le Mesnil-le-Roi.

Tutaj do dzisiaj mieści się archiwum Instytutu Literackiego dotowane przez Rzeczpospolitą Polską poprzez programy celowe.

Na oficjalnej stronie Office de Tourisme de Maisons-Laffitte znajdujemy … biogram Czapskiego, obok innych ludzi kultury związanych z tym podparyskim miastem.

Józef Czapski

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją