Józef Czapski 1896-1993 Peintures Malarstwo

Katalog towarzyszący wystawie zorganizowanej w Bibliotece Polskiej w Paryżu w dniach 5.04-13.05.2016 r. To wydawnictwo to zbiór esejów napisanych przez Jacka Waltosia – malarza, rzeźbiarza, grafika i rysownika oraz  komisarza tej wystawy, Janusza Nowaka – kustosza archiwum i kolekcji rękopisów Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie, Krzysztofa Zagrodzkiego – historyka sztuki, byłego kustosza w Muzeum Plakatu w Paryżu oraz Xaviera Derynga –  profesora historii sztuki współczesnej na Uniwersytecie Rennes 2. Znajdują się tu reprodukcje większości obrazów i rysunków pokazanych na wystawie.  Pokazano na tej ekspozycji obrazy Józefa Czapskiego z prywatnych kolekcji osób mieszkających we Francji.  Muzeum Narodowe w Krakowie wypożyczyło na wystawę 3 tomy dzienników autora Wspomnień starobielskich. Obrazy udostępniło także Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura.

Józef Czapski , wystawa w Bibliotece Polskiej w Paryżu 2016

Jedna z sal w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Wystawa Józef Czapski 1986-1993 Malarstwo. Obrazy z prywatnych kolekcji. Wiele z nich po raz pierwszy zostało pokazane publiczności. Fot. Elżbieta Skoczek


Société Historique et Littéraire Polonaise / Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie
Bibliothèque Polonaise de Paris / Biblioteka Polska w Paryżu
6 Quai d’Orléans
75004 Paris

 

Tagged with:     ,

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją