Józef Czapski. L’homme de liberté. Film dla widza francuskiego

Kolorowe zdjęcie na nim osoby występujące w filmie

Instytut Polski w Paryżu w sierpniu 2023 roku rozpoczął prace nad krótkim filmem pt. „Józef Czapski. L’homme de liberté”, który z okazji kolejnej rocznicy śmierci Józefa Czapskiego (artysta zmarł 12. stycznia 1993 roku) przypomina o jego twórczości.

– Bardzo się cieszę, że w filmie pokazano kadry z retrospektywnej wystawy Nicolas de Staël w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu.  O fascynacji tym malarzem wspomina dyrektor muzeum, Fabrice Hergott. To kolejny krok, by twórczością polskiego artysty zainteresować  Francję, w której – nie z własnej woli – spędził Czapski ponad 50 lat życia. Obrazy Czapskiego są w kolekcjach we Francji, zarówno u obywateli francuskich, u Polonii, ale także w zbiorach rządu francuskiego i w prywatnych galeriach. Czapski wraz z kapistami w 1924 roku wyjechał do Francji, to doskonały pretekst, by promować twórczość jego i innych artystów z grupy K.P.  – mówi Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, pracująca nad catalogue raisonné artysty.

 

W filmie wystąpili:

Fabrice Hergott, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu,

Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego,

Anna Bernhardt, prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura,

Agnieszka Kosińska, kierownik Muzeum Czapskich w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Producent filmu:  Instytut Polski w Paryżu.

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją