Józef Czapski. Nałogowy rysownik. Reportaż TVP Kultura

Kolorowy kadr na nim Józef Czapski

Z okazji otwarcia wystawy w Galerii aTAK w Warszawie w dniach 8 i 9 marca 2023 gościła Telewizja Polska (TVP Kultura) .

Został nagrany reportaż pt. „Józef Czapski. Nałogowy rysownik”. Zrealizował go zespół: Małgorzata Nieciecka – Mac, Marcin Krynicki, Wiesław Ostrowski i Mateusz Kędziora

Wystąpili: Grzegorz Przewłocki, Krzysztof Musiał, Katarzyna Włodarska, Elżbieta Skoczek, Janusz Nowak, Piotr Jegliński. Wykorzystano archiwalne  wypowiedzi Józefa Czapskiego.

Informacje kulturalne, 11.03.2023 o godz. 19:10 w TVP Polonia, o 21:45 w TVP Wilno oraz o 22:45 w TVP Kultura. 12.03.2023 emisja  o godz. 8:55 w TVP Historia.

Reportaż dostępny jest w internecie: Józef Czapski. Nałogowy rysownik, TVP 2023 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją