Kobiety we wnętrzu

Na wystawie „Picasso poète” w Muzeum Picassa w Paryżu  jest obraz namaowany styczniu 1935 roku. Jak napisano na profilu społecznościowym, jest to „jeden z ostatnich obrazów, które Picasso namalował przed marcem 1936 roku. Ten okres bez malarstwa tłumaczy się gwałtownym kryzysem małżeńskim, przez który przechodzi z Olgą, który kończy się ich rozstaniem”.

„La ​​Muse” należy do cyklu „Kobiety we wnętrzu”, tematu, który był bliski malarzowi. Przedstawia tu dwie kobiety siedzące w pracowni, z których jedna zasypia z głową w ramionach, opierając się o stół, a druga, osadzona na poduszce, rysuje przed lustrzanym obrazem.
Pablo Picasso, „La Muse”, 21 stycznia 1935, olej na płótnie, Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Centre Pompidou.

A tymczasem na listopadowej aukcji w Szwajcarii sprzedano za 8 tysiący franków szwajcarskich oryginalny obraz Józefa Czapskiego ukazujący także kobietę we wnętrzu…

Źródła reprodukcji obrazów:

Musée Picasso Paris.

Josef CZAPSKI (1896-1993), „N°8 L’employée de bureau” 1966, V151 | 24 Nov 20

 

A wystawa ” „Picasso poète” w Muzeum Picassa w Paryżu

od  21 lipca 2020 au 3 styczeń 2021

 

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją