Kobiety we wnętrzu

Na wystawie „Picasso poète” w Muzeum Picassa w Paryżu  jest obraz namaowany styczniu 1935 roku. Jak napisano na profilu społecznościowym, jest to „jeden z ostatnich obrazów, które Picasso namalował przed marcem 1936 roku. Ten okres bez malarstwa tłumaczy się gwałtownym kryzysem małżeńskim, przez który przechodzi z Olgą, który kończy się ich rozstaniem”.

„La ​​Muse” należy do cyklu „Kobiety we wnętrzu”, tematu, który był bliski malarzowi. Przedstawia tu dwie kobiety siedzące w pracowni, z których jedna zasypia z głową w ramionach, opierając się o stół, a druga, osadzona na poduszce, rysuje przed lustrzanym obrazem.
Pablo Picasso, „La Muse”, 21 stycznia 1935, olej na płótnie, Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Centre Pompidou.

A tymczasem na listopadowej aukcji w Szwajcarii sprzedano za 8 tysiący franków szwajcarskich oryginalny obraz Józefa Czapskiego ukazujący także kobietę we wnętrzu…

Źródła reprodukcji obrazów:

Musée Picasso Paris.

Josef CZAPSKI (1896-1993), „N°8 L’employée de bureau” 1966, V151 | 24 Nov 20

 

A wystawa ” „Picasso poète” w Muzeum Picassa w Paryżu

od  21 lipca 2020 au 3 styczeń 2021

 

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203