Księżniczka Dolorès (Dolly) Radziwiłł wg Rzewuskiego

Dolores Konstancja Joanna ks. Radziwiłł na Nieświeżu h. Trąby – to ona została uwieczniona przez Aleksandra Rzewuskiego ok. 1925 roku.

Księżniczka Dolorès po raz pierwszy wyszła za mąż za swego kuzyna, księcia Stanisława Radziwiłła (1880–1920). Gdy ten zginął  podczas wojny polsko-rosyjskiej, wówczas  poślubiła innego z kuzynów, czyli  księcia Leona Radziwiłła (1880–1927).  Był przyjacielem Marcela Prousta i ówieczniony został w „Poszukiwaniu straconego czasu” . Kiedy kolejny mąż zmarł, wyszła za duńskiego malarza i dekoratora Mogensa Tvede (1897–1977).

Na marginesie aukcji z 12  czerwca 2020  w Étude Coutau-Bégarie,  60 Avenue de la Bourdonnais, 75007 Paris. To tu pojawiły się w ofercie prace Aleksandra Rzewuskiego.

Tagged with:     ,

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją