Listy Czapski Hering (tom 2)

Czapski Hering Listy

Zapis w dzienniku Czapskiego:
„Odpisać na list Ludwika”.

Jak poinformowało mnie wydawnictwo słowo/obraz terytoria drugi tom listów Czapski Hering ukaże się na rynku jesienią (październik) 2017 roku. Pierwszy tom zakończył się na dacie 16 stycznia 1959 r. Można go jeszcze kupić w niewielu księgarniach, nakład jest na wyczerpaniu.

Kolejny tom będzie obejmował okres 28 stycznia 1959 – 26 czerwca 1982. Na pewno znajdą się w tej koreposndencji ślady związane z pobytem Mirona Białoszewskiego we Francji, zmagania Heringa z chorobą  swoich najbliższych. W tym czasie, w 1981 roku umiera też siostra Józefa Czapskiego.  To czas bardzo trudny dla nich obu. Korespondencja przesycona miłością i wrażliwością.

Ludwik Hering to najbliższa osoba Czapskiego z okresu przedwojennego. Ten młodszy od niego człowiek tak go zafascynował, że ich przyjaźń przetrwała lata wojny i czas rozłąki (Czapski we Francji, Hering w Polsce). Spotkali się w 1972 roku po wielu latach niewidzenia się.

Hering należał do najbliższych  malarzowi osób, obok Jeana Colin z Amiens, Zygmunta Mycielskiego, Kota Jeleńskiego.

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją