Michael Lonsdale i Czapski

prpgram sztuki Matka czarnobiałe zdjęcie

Michael Lonsdale to aktor, którego spotykamy na rysunkach, akwarelach Józefa Czapskiego.

Francuski aktor  teatralny, radiowy, filmowy i telewizyjny zagrał w ponad 180 filmach i programach telewizyjnych. Prawdopodobnie, najbardziej znany jest jako czarny charakter szalony bogacz sir Hugo Draks, który pragnie zniszczyć całą ludzkość na Ziemi i zastąpić ją potomkami „nowej rasy” z filmu z Jamesem Bondem – Moonraker (1979) oraz z roli komisarza policji Claude’a Lebela w dreszczowcu politycznym Freda Zinnemanna Dzień Szakala (1973) . Opat w Imieniu róży (1986) Jean-Jacques’a Annauda i jako Papa w Monachium (2005) w reżyserii Stevena Spielberga. Za rolę brata Luca w dramacie Xaviera Beauvois Ludzie Boga (2010) otrzymał Cezara dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej.

Miał brytyjskie pochodzenie, był dwujęzyczny i często występował w filmach anglojęzycznych.

Urodził się w Paryżu jako syn oficera armii angielskiej Edwarda Lonsdale-Croucha i jego pół-francuskiej, pół-irlandzkiej żony Simone Béraud. Wychowywał się początkowo na wyspie Guernsey, a następnie w 1935 w Londynie, a później, podczas II wojny światowej, w Casablance w Maroku. W 1947 powrócił do Paryża, aby studiować malarstwo, ale zamiast tego został wciągnięty w świat aktorstwa, po raz pierwszy pojawiając się na scenie w wieku 24 lat.

Madeleine Renaud (Matka), Michel Lonsdale (Leon) na czarnobiałym zdjęciu

Madeleine Renaud (Matka), Michel Lonsdale (Leon) , Paryż 1970

Jednak Czapski  oglądał aktora w Théâtre Récamier, w Paryżu i szkicował… 16 listopada 1970 roku miała miejsce premiera sztuki Witkacego „Matka” (La mère), entuzjastycznie przyjęta przez krytyków francuskich. Michel Lonsdale zagrał Leona Węgorzewskiego,  Claude Merlin –  Antoniego Murdel-Bęskiego, Madeleine Renaud  – Matkę, Juliette Brac  – Zofię Plejtus.

Paryż  – La Compagnie Renaud-Barrault (Théâtre Récamier )
Adaptacja: Marguerite Duras
Przekład: Koukou Chanska [Jadwiga Kukułczanka] i François Marié
Reżyseria: Claude Régy
Scenografia i kostiumy: Jacques Le Marquet

Michael Lonsdale zmarł 21 września 2020 w Paryżu w wieku 89 lat.

Zobacz również:  Całe dnie na drzewach -Józef Czapski i Madeleine Renaud

Zdjęcia pochodzą ze strony Witkacologia

O autorze /


Urodziła się w Nowej Dębie. Studiowała w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim; studia podyplomowe z zarządzania projektami na Akademii Górniczo-Hutniczej. Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu (2017 i 2020 rok). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Literatura 2020, 155591/20). Kuratorka wystawy "Józef Czapski en France. Œuvres des collections privées", 2020. - projekt zrealizowany w ramach programu "Kulturalne pomosty", 2020. Kuratorka wystawy "Józef Czapski dzieła z kolekcji prywatnych, Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury, od 28.04.2022 - 6.06.2022. Kuratorka wystawy w nowej Galerii Józefa Czapskiego w Pałacu w Kurozwękach "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji Markiza Michaela Popiela de Boisgelin", 2023. Copyright 2016 - 2024 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją