O odkryciu obrazu Czapskiego opowiada dr Piotr Jaworski

zdjęcie kolorowe obrazu Józefa Czapskiego

„We współczesnej literaturze poświęconej twórczości plastycznej Józefa Czapskiego wojenny okres jego działalności malarskiej pozostaje nadal niezapisaną kartą. […] Kiedy pierwszy raz zobaczyłem ten obraz, zastanowiła mnie data jego powstania, to nie dawało mi spokoju” – mówi dr Piotr Jaworski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Statuetka to obraz wykonany na płycie pilśniowej temperą studium martwej natury, antykizującej statuetki. Badacz odnalazł także w kalendarzyku – notatniku Czapskiego szkic do tego obrazu, a na podstawie dzienników z tego okresu odtworzył mozolną pracę nad tym obrazem.

Posłuchajmy opowieści o Czapskim i odkryciu obrazu przez dr Piotra Jaworskiego. Nagranie powstało w ramach stypendium MKIDN „Kultura w sieci”. Dawid Dziedziczak, autor projektu Twórcy emigracji udostępnił  nam nagranie.

czrano białe logo twórcy emigracji

 

Zadanie zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Kultura w sieci”.

Szare logo stypendium MKIDN

 

 

 

 

O autorze /


Avatar

Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora. Autorka wszystkich tekstów na tej stronie. Od lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . W roku akademickim 2017/2018 prowadziła zajęcia na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (Uniwersytet Śląski) . Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203