Obraz Cierpliwy piesek Józefa Czapskiego w Krakowie

Józef Czapski Cierpliwy piesek , 1971 r.

Nie tylko w Pawilonie Józefa Czapskiego można oglądać obrazy malarza. Od 29 kwietnia  do 25 września 2016 r. w Kamienicy Hipolitów, w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa będzie można oglądać obraz Józefa Czapskiego „Cierpliwy piesek”, który na co dzień jest eksponowany w Pałacu w Kurozwękach. Dzieło będzie prezentowane w ramach wystawy  „Jak pies z kotem”, która jest poświęcona tym zwierzakom. Badania pokazują, że pies i kot to najbardziej popularne zwierzęta w domowych gospodarstwach  – psów jest 8 milionów, a kotów – 6 milionów.

Obraz „Cierpliwy piesek” namalowany w 1971 roku pochodzi z kolekcji Michała Popiela de Boisgelin. Składa się ona z 23 obrazów Józefa Czapskiego i jest pokazywana w Pałacu w Kurozwękach w specjalnie zaaranżowanej galerii. Wszystkie obrazy z kolekcji można zobaczyć także na tej stronie.

Pięć obrazów Józefa Czapskiego z tej kolekcji można przez  rok oglądać w Pawilonie Józefa Czapskiego w Krakowie (ul. Piłsudskiego 14).

Otwarcie wystawy  „Jak pies z kotem” odbędzie się 29 kwietnia (piątek) o godzinie 17, w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory

Wernisaż uświetni wykład profesor Jolanty Antas dotyczący komunikacji międzygatunkowej.


Wystawa „Jak pies z kotem” (Cat and Dog Life) czynna 30.04.2016-25.09.2016
środa 10.00-17.30
czwartek – niedziela 10.00-17.30

W soboty i w niedziele, w godz. 14.00–16.00 odsłonę wystawy w Pałacu Krzysztofory będzie można zwiedzać wraz ze zwierzętami domowymi.

Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Tagged with:     , ,

O autorze /


Avatar

Autorka od wielu lat zajmuje się twórczością Józefa Czapskiego: przegląda archiwa, odczytuje dzienniki i zbiera informacje o dziełach malarza (projekt: Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego), nagrywa rozmowy z tymi, którzy znali autora "Na nieludzkiej ziemi". Powołała w 2017 roku Festiwal Józefa Czapskiego (jest jego dyrektorem) . Odbyły się już dwie edycje festiwalu. Przygotowuje książkę o Czapskim i jego siostrze Marii. www.czapskifestival.pl Copyright 2021 - Ela Skoczek / Materiały umieszczone na stronie są chronione prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie tylko za zgodą autora.

Artykuły powiązane

O pisaniu biografii

"(...) starałam się docierać do istoty rzeczy każdego zagadnienia w przekonaniu, że zbliżanie się do prawdy i jawność są wymowniejsze i moralniejsze od przemilczeń, legend i niedomówień.


Ludźmi jesteśmy i tylko ludźmi ułomnymi choćby nas inni brali za aniołów - pisał Mickiewicz do przyjaciół – cytując Naśladowanie.

Maria Czapska, Szkice Mickiewiczowskie, Wstęp

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z redakcją

Wspieraj FUNDACJĘ SUSEIA, wydawcę strony o Józefie Czapskim

W tytule przelewu wpisz: Darowizna na cele statutowe.
nr konta FUNDACJI SUSEIA w MBANK: 
95 1140 2004 0000 3102 7696 9203